Ořechy jsou lahodnou pochoutkou, kterou můžete pěstovat sami

Ořechy

Ořechy jsou mimořádná a zdravá pochoutka. Dobře se sbírají, ještě lépe konzumují, a dokonce se dobře skladují. Kromě toho se dají velmi dobře zužitkovat.

Ořechy se hodí do spousty zajímavých pokrmů, ze kterých dokážete vykouzlit úžasné recepty. Pokud se ořechy nebudete přejídat, stanou se z nich zdravá jídla – smoothies, sladké pečivo, buchty atd. Ořechy a ovoce fungují jako svačina, která vás zasytí a dodá potřebné tuky. Ideální jsou do jogurtů nebo salátů.

S ořechy vzhůru ke zdraví

Ořechy obsahují zejména velké množství olejů, které obsahují polynenasycené mastné kyseliny a zejména omega-3 nebo omega-6 polynenasycené mastné kyseliny. Dokážou snížit hladinu cholesterolu v krvi, zabezpečit cévy a tím předcházet ateroskleróze. Ořechy také obsahují určité množství minerálů, vitamínů a látek jako prevence rakoviny. Obsahují cukr a přibližně 18 % bílkovin. Mají příznivý vliv na pokožku, posilují imunitu. Obsažená vláknina pomáhá trávení a předchází zácpě.

Ořechy mají zásadní vliv na správné fungování hormonálního systému, harmonizují nervový systém a mají antidepresivní a uklidňující účinky. Zvyšují mozkovou činnost a rozvíjejí trávicí systém. Zasytí a nahradí jedno denní jídlo. Mají velký vliv na funkci hormonů.

Sběr a skladování

Vlašské a lískové ořechy lze v našich podmínkách pěstovat velmi dobře, mandle dozrávají v teplých oblastech Moravy. Sbírejte plody, když jsou zcela zralé. Vlašské ořechy, pokud jsou vlhké nebo jsou na nich ještě zelené oplodí, by se měly sušit ve slabé vrstvě na vzduchu. Suché ořechy lze vyloupat, a odložit do šera, sucha a chladna.

Jak na pěstování ořechů

Na jaře se vysazují ořešáky. Stromky nakupujte nejlépe přímo ze školky. Hledejte zejména roubované ořešáky. Korunu zakládejte ve výšce zhruba 150-200 cm nad zemí. Základní pěstební tvar má volně rostoucí korunu s terminálu, který má 4-5 základních větví.

Kam ořešák vysadit?

Ořešákům vyhovují teplé jižní, západní a jihozápadní oblasti. Dávají přednost nížin, a daří se jim zejména na Moravě. V každém případě jsou vlašské ořechy univerzální a přizpůsobí se i vyšším polohám. Zde alespoň v nejmenším vybereme místo, které je slunečné a chráněné ze severu chráněné. V tužších zimách mohou zmrznout, ale po řezu se mohou normálně zotavit. Půda by měla být výživná, záhřevná a propustná.

Ořechy 2
Foto: Pixabay
  •       Vlašské ořechy podle druhu ovoce rozdělujeme na papírové, polopapírové a kamenáče!

Papírové mají jemnou skořápku, bez námahy se rozbíjejí a ptáci je milují. Jejich nevýhoda spočívá v tom, že si na nich smlsnou moli. Kamenáče jsou přesným opakem – skořápka je výjimečně pevná, pevně přilepená ke středu, špatně se loupe, ale dají se na dlouhou dobu skladovat. Pak jsou tu křapáče, které jsou opravdu velké.

Pěstování lískových stromů

Líska obecná vytváří vícekmenné keře dosahující výšky až 6 m. Lískové keře se vyskytují ve volné přírodě od nížin do podhůří. Je nenáročný a vysadíte ho prakticky kamkoliv.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5748761/, irecepty.cz

Náhledové foto: Pixabay