Otázka dne: Víte, proč děti ublinkávají?

Dítě právě dojedlo a vypadá spokojeně a sytě. Na jeho krásné tváři se dokonce objevuje lehký úsměv. Všechno je v pořádku. Když si však dítě říhne a vyzvrací se. Zvracení po jídle je u miminek běžné, zejména v prvních měsících. Jsou však chvíle, kdy může být typické ublinkávání důvodem k obavám.

Co způsobuje ublinknutí?

Jídlo nebo pití v žaludku by nemělo refluxovat. Tuhá svalová chlopně mezi žaludkem a jícnem má za úkol zabránit tomu, aby se potrava vracela zpět. U dětí je však tato záklopka nezralá a někdy se náhodně uvolní. To způsobí, že obsah žaludku unikne do jícnu a začne svou cestu vzhůru zpět do úst. Celkově je ublinknutí typickým příznakem přibližně u jednoho ze čtyř kojenců mladších jednoho roku. V prvních měsících života je ublinkávání ještě častější.

Kdy si dělat starosti?

Většina dětí se zdá být GER neovlivněna. Za určitých okolností však může ublinktnutí způsobovat úzkost a projevovat se jako onemocnění známé jako gastroezofageální refluxní choroba (GERD). Mezi příznaky patří:

  • potíže s krmením nebo neochota kojit či krmit z láhve
  • prohnutí při refluxu
  • opakované kašlání nebo sípání
  • apnoe se svalovým napětím nebo změnou barvy rtů
  • špatný přírůstek hmotnosti nebo růst
  • nadměrná podrážděnost
  • poruchy spánku

Jaký je rozdíl mezi ublinknutím a zvracením?

Rozdíl mezi ublinknutím a zvracením lze v podstatě shrnout do jednoho slova: intenzita. Když dítě ublinkne, vypadá to, zcela nevině a dítě se i směje. Obvykle se také jedná o malé množství. Na druhou stranu zvratky za sebou nechávají větší stopu. Na dítěti bude vidět, jak se bránice stahuje a vytlačuje obsah pryč a není spokojené. Zvracení se může objevit i při GER, ale často je příznakem GERD nebo jiných problémů.

Tipy, jak zvládnout ublinkávání

Foto: Pixabay
  • Změňte způsob krmení dítěte – Častější podávání malých dávek jídla může pomoci omezit ublinknutí po jídle.
  • Úprava držení těla – Můžete snížit množství vzduchu spolykaného během krmení a omezit ublinkávání s hlasitým říháním. Pokud kojíte, držte ústa dítěte blízko prsu, abyste omezili množství nasátého vzduchu. Pokud krmíte z láhve, naplňte dudlík mlékem, abyste zabránili nasávání vzduchu. Důležitá je také těsnost těsnění mezi ústy dítěte a dudlíkem.
  • Odříhnutí po krmení – Několik jemných poplácání po zádech dítěte, které je drženo ve vzpřímené poloze, může pomoci vypudit přebytečný vzduch spolykaný během jídla.
  • Úprava stravy – Pokud kojíte, může vaše strava přispívat k příznakům. Vyřaďte ze stravy mléčné výrobky. Jestliže příznaky odezní, může se jednat o potravinovou alergii nebo přecitlivělost. Pokud je dítě na umělé výživě, přidání zahušťovadla do mateřského mléka nebo umělé výživy může omezit ublinkávání.

Zdroje info: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11535449/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36002237/

Náhledové foto: Pixabay