Oteklé kotníky mohou signalizovat nejrůznější onemocnění
Vymknuté kotníky se projevují bolestí a otokem. Často se jedná o poškození, ke kterému dojde po nešikovném pohybu nebo otočení dolní končetiny. To způsobí, že si natáhnete nebo natrhnete šlachy, které pomáhají při držení kostí dolní končetiny pohromadě, a v horším případě si zlomíte kloubní pouzdro. Jak se projevuje podvrtnutí dolní končetiny a kdy navštívit lékaře?
Jaké jsou příčiny pro podvrtnutí kotníku?
K podvrtnutí dojde, když se dolní končetina vychýlí z obvyklé polohy, což může způsobit natažení, mírné natržení nebo úplné přetržení jedné nebo více šlach v dolní končetině a pravděpodobně i zlomeninu kosti. Podvrtnutí dolní končetiny je častým sportovním zraněním, zejména při cvičeních, která vyžadují poskakování nebo otáčení nohy. Nerovný povrch, nevhodná obuv a špatná fyzická kondice také zvyšují nebezpečí. Mezi nejčastější příčiny podvrtnutí dolní končetiny patří:
- pád
- neopatrné došlápnutí na nohu
- chůze nebo cvičení na nerovném povrchu
- šlápnutí na nohu při pohybu
Na vině však nemusí být jen nešikovnost. Kvůli nedostatečné chůzi na boso dochází k postižení činnosti tzv. proprioceptorů, což jsou receptory v kůži chodidla, jejichž úkolem je vnímat povrch země, její sklon nebo nerovnost. Omezená použitelnost těchto receptorů usnadňuje vznik zranění.
Co vše mohou signalizovat oteklé kotníky
Oteklé dolní končetiny a chodidla může způsobovat řada jiných stavů než podvrtnutí. Otok je pravidelně způsoben nahromaděním tekutiny, které se nazývá edém. Otok je běžný v rámci chodidel, dolních končetin a nohou. Mezi možné příčiny patří:
- bolest kloubů
- problémy s žilami
- krevní sraženiny
- infekce
- těhotenství
- srdeční infekce
- některé léky
V mnoha případech může být příčinou otoku stav, který vyžaduje lékařský posudek. Například, budete mít infekci nebo zranění. V případě, že se otok objeví náhle, může to znamenat skutečný problém se zdravím, takže okamžitě vyhledejte lékařské ošetření.
Kdy byste rozhodně měli navštívit lékaře?
Navštivte svého lékaře, pokud si všimnete bolesti a otoku v dolní části nohy a máte podezření na podvrtnutí. V případě, že jsou vedlejší účinky vážné, budete mít poškození šlach nebo zlomeninu kosti v dolní části nohy nebo holenní kosti. Váš lékař může být schopen posoudit závažnost podvrtnutí dolní končetiny na základě součtu otoků, bolestí, modřin a stability. V případě, že máte potíže s nošením váhy nebo máte citlivost v kostech chodidla a dolní končetiny, budete potřebovat testy, aby se ukázalo, že jde o zlomeninu.
- výrazný otok
- extrémní bolesti, které nelze vyřešit odpočinkem
- výrazná citlivost na dotek
- neschopnost chodit, pohybovat dolní končetinou nebo se na ni postavit
- dolní část nohy nebo chodidlo zmodrá
- necitlivost
- krvácení nebo prasknutí kůže
Zdroje info: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15741831/, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/acr.22099
Náhledové foto: Pixabay