Othello syndrom: když závislý člověk tyranizuje celou rodinu
Othello je jednou z nejznámějších dramatických postav, kterou na svět přivedl William Shakespeare. Tento člověk se vyznačuje žárlivostí tak silnou, že neváhá uškrtit svou ženu Desdemonu. Právě podle této postavy byl pojmenován syndrom, ke kterému dochází u osob dlouhodobě závislých na alkoholu. U nich se totiž může vyvinout psychóza, která se projevuje paranoiou. Závislá osoba není schopna krotit své chování – a negativně tím ovlivňuje pohodu a komfort celé rodiny.
Othello syndrom = alkoholické šílenství
Othello syndrom je známý také jako alkoholické šílenství nebo šílenství ze žárlivosti. V takovém případě závislá osoba podezřívá svého partnera z nevěry a každý projev jeho chování mu přijde podezřelý. Hledá neexistující důkazy, osočuje svého partnera z nevěry, neváhá mu dělat scény. Poprvé s termínem „Othello syndrom“ přišel anglický psychiatr John Todd v roce 1955. Není překvapením, že takové vztahy se často rozpadají. V některých případech se ale neustále obviňovaný člověk může rozhodnout vzít si život.
Neustálé hledání důkazů
Osoba, která trpí Othellovým syndromem, věnuje veškerý svůj čas na hledání důkazů o zradě svého partnera. Žádné racionální informace, které by jeho podezření vyvrátili, si nepřipouští. S postupem času jeho podezření sílí a pod tímto náporem je schopen dopouštět se odporných činů (fyzické či psychické násilí na osobě, na kterou žárlí, ale také napadení lidí, kteří by mohli něco mít s jeho partnerem).
Othello syndrom se vyznačuje přehnaným chováním
Žárlivost osoby trpící Othellovým syndromem je mnohdy až tak silná, že je schopen napadnout osobu, která se na jeho partnera na ulici usmála. Při svých činech nepřemýšlí o tom, jak je jeho chování iracionální nebo že tím ubližuje své milované osobě. Pacienty jsou obvykle osoby závislé na alkoholu, a častěji muži než ženy. Nicméně také osoby závislé na drogách a jiných omamných látkách nebo pacienti s paranoidní schizofrenií jsou častými oběťmi tohoto syndromu. Othellův syndrom se vyskytuje i osob, které mají nízké sebevědomí nebo trauma z předchozích vztahů.
Postup onemocnění
Na začátcích vztahu se postižené osoby mohou jevit jako starostliví parneři. S postupem času ale začínají výčitky svědomí, které se stupňují až do dramatických žárlivých scén. Pacient je schopen kontrolovat veškerou korespondenci partnera, doprovázet ho do/z práce, najmout si detektiva. Nakonec je jeho chování agresivní a mění se v posedlost. V některých případech pacient nežárlí jen na osoby v okolí svého partnera, ale i na herce, kteří se objevují v televizi (ne ve skutečném životě). Partner je mu podezřelý vším, co dělá – je unavený, jinak se učesal, změnil kosmetiku apod.
Othello syndrom se dá léčit
Tento syndrom se dá léčit, není to ale jednoduché. Je důležitá spolupráce s psychologem, často i s psychiatrem. Pokud je závislý, je třeba začít odvykací léčbu. Bohužel, často se snaha přesvědčit člověka k léčbě projeví zcela opačně, než bychom chtěli – postižená osoba se jen utvrdí v tom, že co si dosud myslel, je pravda. Pomoc psychiatra je často nutná.
Zdroje info:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3144984/
https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/zespol-otella-przyczyny-diagnoza-leczenie/
Foto: Pexels