Otoky dásní: nepohodlí, které bychom neměli podceňovat

Bolest zubů

Otok dásní je značně nepříjemnou záležitostí. Může způsobit, že nebudete moct kousat nebo pro vás každé sousto bude bolestivé. Otok dásní se obvykle projevuje hned od samotného kořene zubů, nahmatat jej můžete jazykem. Místo je dost citlivé a bolestivé a navíc může mít jinou barvu, než světle růžovou, kterou mají obvykle zdravé dásně. Zpozornět byste měli, pokud jsou dásně zbarveny do tmavě červené barvy.

Co je příčinou oteklých dásní?

Příčin může být hned několik, avšak ve velké většině případů si za ně můžeme sami. Nesprávná nebo nedostatečná ústní hygiena je tím důvodem, proč dásně otékají. Důvodem může být to, že své zuby čistíte nesprávně nebo nevěnujete pozornost čištění mezizubních prostor. Špatné pohyby při čištění zubů nebo dokonce vůbec žádné čištění jsou důvodem, proč se zbytky jídel hromadí. Bakterie, které se v jejich okolí hromadí, pak mohou negativně působit nejenom na dásně, ale také na zuby. Velmi častou příčinou nateklých dásní ale může být například také zub moudrosti. Tento otok je často viditelný i na tváři.

Zubař

Foto: Pixabay

Zánět dásní

Oteklé dásně mohou vzniknout také v případě, že je podráždíte tvrdým jídlem. Pokud ale otok neustupuje a stává se čím dál více bolestivým, pravděpodobně se z něj vyvinul zánět dásní. Na toto onemocnění jsou extrémně náchylní pacienti s cukrovkou, lidé s bulimií, ženy ve druhém a třetím trimestru těhotenství nebo mladiství. Právě tito lidé by se měli zaměřit na svou správnou ústní hygienu. Kromě vhodné zubní pasty a zubního kartáčku musí být péče o chrup doplněna také ústní vodou a mezizubními kartáčky.

Další onemocnění

Oteklé dásně mohou být také jedním z příznaků závažnějších onemocnění, jako je paradentóza či zubní absces. V tomto případě je třeba co nejdříve navštívit zubního lékaře, protože jakékoli domácí prostředky na odstranění otoku nebudou účinné. Na druhou stranu otoky zubů u kojenců, kterým rostou první zoubky, jsou naprosto normální.

Jak odstranit otoky dásní?

V některých případech otok může sám odejít. Pokud není příčinou závažného onemocnění, je třeba dbát jen na správnou ústní hygienu. Použít můžete speciální dentální gely, protizánětlivé a antibakteriální přípravky. Užitečné jsou výplachy ze šalvěje nebo heřmánku a gely z aloe. Pomoci mohou studené obklady přiložené na tvář (například ve formě mražené zeleniny, kterou zabalíme do látky) nebo rovnou studené nápoje. Oproti tomu horké nápoje (káva, čaj) mohou problém prohloubit.

Zdroj: https://www.cefarm24.pl/czytelnia/porady-okolozdrowotne/opuchlizna-od-zeba-przyczyny-i-leczenie/

Foto: Pixabay