Otužování v ledové vodě: regenerace svalů, lepší imunita i spánek

Otužování

Otužování v ledové vodě má čím dál více příznivců. Není se čemu divit, přináší to totiž mnohé zdravotní benefity. Pravda, tato metoda je určená jen pro odvážné, protože ne každý je ochotný ponořit se do ledové vody a vydržet tam určitou dobu. Zastánci této metody ale tvrdí, že se nesmíte nechat zastrašit prvotním dojmem. Je třeba bojovat proti nepříjemnému pocitu chladu. Jakmile si zvyknete, můžete začít těžit z výhod, které vám otužování přinese.

Stačí pár minut otužování

V ledové vodě nemusíte strávit dlouhé hodiny. Postačí několik minut. Výhody, které tato metoda přináší, jsou vědecky ověřené a patří mezi ně lepší nálada, posílení imunitního systému, snížení zánětlivosti, pomoc při regeneraci svalů, zrychlení metabolismu, lepší kvalita spánku. Tato metoda je populární zejména díky sociálním sítím, kde můžeme sledovat řadu odvážlivců, kteří se noří do vany plné ledu. Na rozdíl od jiných má ale tato metoda své opodstatnění.

Led
Foto: Pexels

Metoda známá po staletí

I když popularita této metody u nás vzrostla zejména v posledních letech, nejedná se o žádnou novinku. Kryoterapie existuje již celá staletí – známá byla dokonce už 3 500 let před naším letopočtem! Pravdou je, že metoda prošla určitou modernizací, princip ale zůstává stejný. Jak to vlastně funguje? Ledová voda odvádí teplo z tělesných tkání. Snižuje se teplota těla a mění se i průtok krve. Dochází ke snižování zánětu a zpomalení nervového systému.

Otužování v kryoterapeutických komorách

V dnešní době už nemusíte vlastní vanu plnit ledem. Stačí navštívit vhodný salon, kde můžete vejít do kryoterapeutické komory. V ní jste vystaveni studenému vzduchu prostřednictvím kapalného dusíku. Tuto metodu běžně používají sportovci po tréninku. Napomáhá totiž regeneraci svalů po tréninku. Stále oblíbenější je ale metoda ponoření do vany naplněné studenou vodou (teplota je okolo 10 až 15 °C) po dobu tří až pěti minut.

Bezpečnost metody

Existují lidé, kteří by se této metody měli raději vzdát. Patří sem ti s kardiovaskulárními onemocněními, jako jsou choroby srdce, arytmie nebo vysoký krevní tlak, ale také osoby s diagnostikovanou Raynaudovou chorobou (stav, který ovlivňuje krevní oběh). I již zkušení otužilci mohou ve studené vodě strávit maximálně 10 minut (obvykle však méně), a to vždy s odstupem 24 hodin od předchozího otužování. Příliš dlouhý pobyt ve studené vodě zvyšuje riziko podchlazení, což může vést k dezorientaci, zvýšené srdeční frekvenci, a dokonce i ztrátě vědomí.

Zdroje info:

https://naskok.cz/rozdil-mezi-otuzovanim-ve-studene-vode-a-kryokomorou/

https://www.mindbodygreen.com/articles/cold-plunge-benefits

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9518606/

Foto: Unsplash