Ovesné mléko a jeho zdravotní přínosy. Připravte si ho doma

Ovesné mléko

Rostlinná mléka pijeme jako alternativu kravského mléka. A tak si svou oblibu získalo i ovesné mléko. Jeho příprava je velmi levná. Rostlinná mléka milují zejména ti lidé, kteří z nějakého důvodu (alergie, přesvědčení – veganství) nemohou konzumovat kravské mléko. Pijí je ale také lidé, kteří nemusí. Jejich chuť je o trochu jiná, než jak ji známe z kravského zdroje, nicméně tyto druhy mlék mohou obsahovat spoustu různých živin navíc. Mezi rostlinná mléka řadíme již zmíněné ovesné mléko, ale také mandlové, sójové nebo dokonce konopné.

Ovesné mléko pro všechna omezení

Ovesné mléko je zcela rostlinného původu, což znamená, že je vhodné i pro vegany. Taktéž je skvělé pro osoby s určitým dietním omezením, protože je bezlepkové, bezlaktózové a neobsahuje ani oříšky či sóju. Pokud je pro vás důležité to, aby ovesné mléko bylo bezlepkové, je třeba použít ovesné vločky, které se nezpracovávají tam, kde se zpracovávají zrna obsahující lepek. Hledejte bezlepkové ovesné vločky.

Ovesné vločky

Foto: Pixabay

Ovesné mléko je zdrojem vitamínu B

Vitamín B potřebujeme pro správné fungování organismu, redukci stresu a zdravé nehty, vlasy a pokožku. Proto bychom se měli zaměřit na jeho pravidelný příjem. Docílit toho můžeme právě díky ovesnému mléku, protože oves patří mezi velmi dobré zdroje tohoto vitamínu. Kromě toho obsahuje oves beta-glukan, což je druh rozpustné vlákniny. Díky beta-glukanu dochází ke snižování „špatného“ cholesterolu, protože snižuje jeho vstřebávání ve střevech.

Ovesné vs. kravské mléko

Pokud srovnáme ovesné a kravské mléko z hlediska nutričních hodnot, vyjdou nám následující údaje. Tyto údaje platí pro objem mléka 100 ml, první hodnota je vždy kravské mléko, ta druhá pak ovesné:

  • Energetická hodnota (kcal) – 60; 38
  • Sacharidy (g) – 4,7; 7
  • Tuk (g) – 3,2; 0,7
  • Cholesterol (mg) – 13; 0
  • Bílkoviny (g) – 3,2; 0,8
  • Vápník (mg) – 113; 125
  • Železo (mg) – 0,1; 0,75
  • Fosfor (mg) – 91; 0
  • Draslík (mg) – 143; 50

Z toho vyplývá, že ovesné mléko obsahuje méně kalorií, tuku, ale i bílkovin. Na druhou stranu ale obsahuje více sacharidů. Neobsahuje žádný cholesterol ani fosfor.

Chuť ovesného mléka

Ovesné mléko má lehce nasládlou chuť. Je řidší, než kravské mléko a chybí typická „mléčná“ dochuť. Použít je můžeme podobným způsobem, jako klasické mléko. Pít ho můžeme jen tak, použít do kávy nebo ke snídaňovým cereáliím. Použít se dá též na vaření nebo pečení. Po uvaření se mění konzistence na takový „sliz“, takže z tohoto hlediska se ovesné mléko raději nepoužívá.

Ovesné mléko recept

Vezměte si ovesné vločky a vodu v poměru 1:4 (například jeden šálek vloček a čtyři šálky vody). Smíchejte je a rozmixujte, co nejvíce to půjde. Následně směs slijte přes jemné plátýnko nebo třeba tričko. Připravený nápoj můžete skladovat v lednici po dobu asi 5 dní. Ochutit je můžete špetkou soli, vanilkovým extraktem, kakaovým práškem nebo datlovou pastou (rozmixované datle).

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/mleko-owsiane/

https://jimezdrave.cz/recepty/podle-kategorie/napoje/ovesne-mleko-zakladni-recept-1182/

Foto: Pixabay