Ovesné vločky mohou mít vedlejší účinky, jako je alergie či plynatost

Ovesné vločky

Oves (Avena sativa) řadíme mezi obilniny. Ovesné vločky obvykle považujeme za zdravou potravinu. Důvodů, proč bychom je měli konzumovat každý den, je více. Ovesné vločky mají příznivé účinky na zdraví srdce. Obsahují složky, které by měly střevům zabránit vstřebávat látky, které mohou vést k onemocnění srdce, vysokému cholesterolu a cukrovce. To je také důvod, proč jsou při těchto nemocech doporučovány.

Ovesné vločky jsou zdravé

Ovesné vločky mohou snížit hladinu cholesterolu i cukru v krvi. Navíc jsou zdrojem vlákniny, která je důležitá pro správné trávení. Využijete ji též při hubnutí – zasytí totiž na delší dobu, takže nemáte potřebu jíst. Při aplikaci na kůži (obvyklé jsou například ovesné koupele) snižuje otoky, svědění a podráždění kůže. Hovoří se též o příznivých účincích při vysokém krevním tlaku či rakovině, ty ale dosud nejsou vědecky podložené.

Ovesné vločky
Foto: Unsplash

Ovesné vločky jsou bezlepkové

Ovesné vločky jsou bezlepkový produkt, což znamená, že jej mohou konzumovat lidé s celiakií. Avšak ne všechny produkty na trhu jsou skutečně bezlepkové. Důvodem je to, že oves je obvykle zpracováván ve stejných provozech jako obilniny, které lepek obsahují (pšenice, žito). Chcete-li jíst ovesné vločky, když se vyhýbáte lepku, hledejte takové produkty, které jsou označené vyloženě jako „bezlepkové“.

Nežádoucí účinky ovesných vloček

Konzumace ovesných vloček je obvykle považována za bezpečnou. Existuje ale malé procento lidí, kteří mohou trpět při pravidelné konzumaci ovsa. Mezi nejčastější obtíže patří nadýmání a plynatost. Začněte proto s menším množstvím. Nezapomeňte ovesné pokrmy zapíjet dostatečným množstvím vody. Ovesné vločky navíc mohou interagovat s některými léky:

  • Inzulín a léky na diabetes: aplikují se za účelem snížení cukru v krvi. Ovesné vločky působí stejně. Pokud je konzumujete pravidelně, může dojít k příliš velkému snížení hladiny cukru v krvi. Proto je zapotřebí poradit se s lékařem.
  • Alergie: existují lidé, kteří jsou alergičtí na oves. Mezi příznaky alergie patří kopřivka, otoky, potíže s dýcháním.
  • Poruchy trávení: velké množství ovsa může způsobit zažívací potíže, jako je třeba zácpa. Protože se jedná o potravinu, která je bohatá na vlákninu, je třeba pít dostatečné množství tekutin.

Zdroje info:

https://www.eatthis.com/side-effects-eating-oatmeal/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8625765/

Foto: Unsplash