Ovládněte hormon hladu – a zhubněte!

Hubnutí

Hubnutí je disciplínou a výzvou pro mnoho lidí – nejenom žen, ale také mužů. Často slýcháme, že dosáhnout štíhlé postavy nám pomůže právě naše mysl. „Je to v hlavě,“ tvrdí ti, kterým se již zhubnout podařilo. Ano, umět se ovládnout, když dostanete na něco chuť může být skutečně velice těžké. A pak do sebe ládujeme potraviny, za které pak máme výčitky svědomí. Také lidé, kteří se přes den snaží si odepřít a jedí příliš málo, večer pociťují obrovský hlad. Může za to také hormon hladu.

Ghrelin – co to je?

Hormon hladu je lidový název pro ghrelin. Jeho množství v našem těle se může lišit v závislosti na našem životním stylu a stravě. Tvoří se v žaludku a jeho úkolem je regulovat chuť k jídlu a souvisí tak také s množstvím přijatých potravin. Další funkcí ghrelinu je úspora tělesného tuku a regulace hladiny energie v lidském těle. Je důležitý také pro správnou funkci žaludku – bez tohoto hormonu by například nebylo možné trávení. Říci tedy, že bychom se tohoto hormonu chtěli zbavit, protože jsme kvůli němu tlustí, by rozhodně nebylo správné.

Dieta

Foto: Pixabay

Hormon hladu a hubnutí

Pokud je ghrelin na vysoké úrovni, cítíme hlad. Mohli bychom tedy manipulací s jeho množstvím zhubnout? Existuje několik způsobů, jak alespoň částečně můžete množství tohoto hormonu ovlivňovat (nikoli narušit, jako se to děje například u anorexie, bulimie apod.). Tak například: čím méně spíme, tím vyšší hladinu cukru v krvi máme. A to znamená, že máme zvýšenou chuť k jídlu. Toužíme zejména po potravinách s vysokým množstvím sacharidů. S nedostatkem spánku současně klesá hladina hormonu leptinu, který potlačuje chuť k jídlu. To vede k vyššímu kalorickému příjmu.

Pozor na stres

Hladinu ghrelinu ovlivňuje ale nejenom množství spánku, ale například také stres. Pokud pociťujeme stres, zvyšuje se hladina ghrelinu. A naopak. Pokud bychom nitrožilně podávali ghrelin, zvýší to hladinu kortizolu (stresového hormonu) v těle. Stres není pro naše tělo prospěšný, pokud jej pociťujeme dlouhodobě. Takže se nestresujte, pokud máte nějaké to kilo navíc, a hubnutí půjde snáz!

Zdroje info:

https://synergiczni.pl/dieta-sport/jak-schudnac-i-opanowac-hormon-glodu-greline
https://www.kulturistika.com/vyziva/zaklady-stravovani/jak-nam-redukci-tuku-komplikuje-hormon-hladu-ghrelin

Foto: Pixabay