Pacienti s přetrvávající dušností i po vyléčení covidu-19 by měli vyhledat lékaře
I když se někteří chřipečkáři stále snaží dokázat, že nemoc covid-19 je ve své podstatě banální chřipka, kterou někdo prodělá, ani neví jak, opak může být pravdou. Jak se ukazuje, zanechává nový koronavirus za sebou v plicích toho, kdo ho již měl, docela paseku. Pokud u člověka převládá i po vyléčení dušnost, neměl by to přecházet bez povšimnutí. Kdy je dobré se obrátit na lékaře?
Důležité je pravidelně sledovat zdravotní stav
Velká část lidí, kteří už covidem-19 onemocněli, má i nadále potíže, obvykle plicního charakteru. Objevuje se však u nich kromě dušnosti také bolest hlavy, únava, problémy se spánkem či nesoustředěnost. Přetrvávat ovšem může i ztráta chuti a čichu. Není proto výjimkou, že se objeví v ordinacích svých praktických lékařů, kteří je pak odesílají na vyšetření k plicnímu lékaři. Ten obvykle provede rentgen plic, dále spirometrii, což je funkční vyšetření plic včetně difuze, kdy změří nasycení krve kyslíkem v klidu a po zátěži.
Bude fungovat registr pacientů, jež prodělali covid-19
Pacienta, který prodělal covid-19 a byl hospitalizovaný, by měl pneumolog vidět šest až dvanáct týdnů od doby, kdy byla stanovena diagnózy. Dále by měl být pravidelně sledovaný každého půl roku po dobu tří let. Pod dohledem by ovšem měli být i pacienti, kteří se s covidem-19 léčili doma a nadále se potýkají s dušností. Velmi často se jedná o lidi středního věku, jež doposud problémy s dýcháním žádné neměli.
Pro ty, kteří covid-19 již prodělali a mají dlouhodobé následky, nově vzniká registr. Čeká se pouze na schválení potřebné vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Spuštěný bude nejspíše nejpozději během února, jak uvedla Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně ve své tiskové zprávě.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.