Pálení na hrudi: projev onemocnění srdce, plic i žaludku
Pocit pálení na hrudi může mít spoustu příčin. Pokud se projevuje často, rozhodně byste jej měli konzultovat se svým lékařem. Důvodem totiž může být onemocnění srdce (včetně infarktu), plic, gastrointestinální nebo osteoartikulární onemocnění aj. Správnou příčinu by měl vždy diagnostikovat lékař, který navrhne i vhodné řešení.
Pálení na hrudi jako projev kardiovaskulárních onemocnění
Nejčastější příčinou pálení na hrudi je angina pectoris čili dočasná ischemie srdečního svalu. V takovém případě bolest často vystřeluje až do krku, čelisti, paží nebo horní části břicha. Bolest může být někdy svíravá a obvykle trvá maximálně 15 minut. Bolest se může vyskytnout v důsledku stresu, fyzické námahy, studeného vzduchu nebo přejídání.
Pálení na hrudi může být způsobeno i jinými srdečními chorobami:
- Infarkt myokardu – v tomto případě jde o čas. Jedná se o nedokrvení srdečního svalu, které může být i fatální. Bolest se projevuj za hrudní kostí, je pálivá, svírající a/nebo drtící. Vystřeluje do krku, čelisti paží a horní části břicha. Bolest trvá více než 30 minut. infakrt myokardu je často doprovázen takovými příznaky, jako je dušnost, pocení, slabost, nevolnost, zvracení nebo ztráta vědomí.
- Zánět osrdečníku – osrdečník je vakovitá struktura, která obklopuje srdce. Jedná se o ostrou a bodavou bolest různé intenzity, někdy doprovázené pocitem pálení v oblasti hrudníku. Bolest může vystřelovat i do krku a levého ramene.
- Direkce aorty – bolest vystřeluje mezi lopatky nebo do bederní oblasti. Bolest na hrudi je velmi intenzívní a extrémně silná. Málokdy má pálivý charakter.
Gastrointestinální příčiny pálení na hrudi
I nemoci trávicího systému se mohou v některých případech projevit pálením na hrudi:
- Gastroezofageální reflex – kyselé šťávy ze žaludku se vrací do jícnu. Bolest může vystřelovat až do zad a má palčivý charakter. Způsobeno to může být velkým jídlem, obezitou, kouřením nebo nadměrnou konzumací kávy.
- Ruptura jícnu – jedná se o přerušení kontinuity stěny jícnu, což se stává při déle trvajícím nebo prudkém zvracení. Bolest je velmi silná, vyskytuje se jen za hrudní kostí a objevuje se náhle.
- Vředy žaludku či dvanáctníku – bolest se nachází v dolní části hrudníku nebo horní části břicha. Má tupý charakter.
Pálení na hrudi v důsledku nervových a kloubních příčin
Do této skupiny zařazujeme tyto stavy:
- Bolest způsobená probíhajícím zánětem v okolí kloubů na hrudi nebo mechanickými poraněními. Bolest je ostrá a pálivá, při pohybu, kašli či smíchu zesiluje.
- Neuralgie na hrudi – často se vyskytuje u lidí, kteří trpí různými duševními poruchami. Příčina dosud není zcela známá. Bolest je proměnlivá a objevuje se v přední nebo zadní části hrudníku.
Zdroje info:
https://wylecz.to/uklad-krazenia/pieczenie-w-klatce-piersiowej/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/medgen/1720373
Foto: Unsplash