Pandemie koronaviru dopadá psychicky hůře na ženy
Lockdowny, neustálá mediální masáž a mnohé další aspekty spojené s pandemií koronaviru dopadají na každého z nás. Důsledky mohou být různorodé, a to třeba v podobě depresí, úzkostí a jiných psychických potíží. Zajímavé výsledky přinesl mimo jiné průzkum, který nechala zpracovat společnost Terap.io. Podle jejich dat dopadá pandemie nejvíce na ženy a mladé lidi.
Ženy se cítí hůře než obvykle
Až 45 % zapojených do průzkumu odpovědělo, že se cítí hůře, než tomu bylo v minulosti. U mužů se jednalo pouze o 33 %. Jinak není od věci podívat se i na vnímání duševní pohody různými věkovými kategoriemi. Zhruba polovina lidí ve věku od 18 do 25 let odpověděla, že se cítí aktuálně hůř. S narůstajícím věkem se procento snižuje. Třeba u penzistů nad 63 let se jedná o pouhou čtvrtinu respondentů.
Foto: Pixabay
Z čeho máme vlastně strach?
Aspektů je pochopitelně poměrně hodně. Tím nejčastěji jmenovaným je ztráta nějaké blízké osoby. Takto se vyjádřilo až 40 % lidí. Vcelku hodně disponovaným důvodem se také stala obava o negativní ovlivnění rodinných či partnerských vztahů. Strach z těchto věcí má přibližně třetina respondentů. 28 % lidí se bojí, že jim dojdou finanční prostředky. Senioři se logicky obávají především samotného onemocnění COVID-19. Jde až o 25 % respondentů. U mladších věkových skupin se jednalo jen o 10 až 15 %.
Jak na zdravou psychiku
Zájem o odbornou pomoc v období pandemie stoupl doslova skokově. Jen na zmiňované platformě Terap.io se každý měsíc uskuteční okolo 300 sezení s terapeuty, a to formou hovoru, videohovoru nebo chatu. Zajímavou pomoc nabízí také aplikace VOS.health, tedy jakýsi digitální deník, kde si uživatel může postupně značit veškeré emoce, nálady, pocity a vytvořit si pak jakousi sebereflexi. Aplikace pak data vyhodnocuje a následně radí, jakým způsobem byste si měli udržet mentální pohodu.
Zdroj info: Terap.io
Náhledové foto: Pixabay
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.