Panická ataka: nepříjemný zážitek, který může překvapit každého z nás

Deprese

Žijeme v době, kdy je na nás neustále vyvíjen nátlak, a to ať už v zaměstnání nebo v domácím prostředí. Zvyšující se stres může mít za následek řadu onemocnění, a to ať už těch fyzických, tak i psychických. Řada jedinců si nepřipouští, že by mohli trpět duševním onemocnění. Ve společnosti je to stále tabu. Ale věděli jste, že například panická ataka může mít stejné příznaky jako počínající infarkt?

Bušení srdce, strach či pocit na omdlení

Infarkt i panická ataka mají společné symptomy, mezi které patří bušení srdce, pocit tlaku na hrudi či návaly horka. Pacienti často uvádějí, že v průběhu ataky pociťovali permanentní strach např. ze smrti nebo se domnívali, že během chvíle zkolabují. Panická ataka je nevypočitatelná a může se objevit prakticky kdykoliv. I když se to řekne těžko, důležité je hlavně nepanikařit a stav si tak nezhoršovat. Panická ataka běžně odezní během několika minut. Jaká jsou hlavní příznaky ataky?

  • bušení srdce
  • pocit na omdlení
  • návaly horka
  • bolest na hrudi
  • strach
  • třes

 

 

Panická ataka může přijít kdykoli

Panická ataka může mít mnoho příčin. Postihuje jak psychicky vyrovnané jedince, tak i ty, jež trpí nějakým psychickým onemocněním. Mnohdy se může ataka projevit bez sebemenšího upozornění, tělo tak reaguje na nahromaděné podněty, které potřebuje nějakým způsobem „vypustit“. Může se vám například stát, že přijde z ničeho nic uprostřed nějaké aktivity či odpočinku. Nezáleží na tom, kde zrovna jste a co děláte.

Typické bývá, že ve chvíli, kdy nastoupí první příznaky, začnete se obávat, co se s vámi děje. Takovými myšlenkami si můžete stav v danou chvíli ještě zhoršit. Důležité proto je snažit se zachovat klid a např. se snažit zpomalit dech. Toho docílíte tak, že se soustředíte právě na pomalé dýchaní, kterému budete věnovat veškerou pozornost. Zklidnění dechu bude mít pozitivní vliv i na bušení srdce, které vás v tuto chvíli zřejmě stresuje nejvíce.

Foto: Pixabay

 

 

S léčbou neotálejte, odborná pomoc je důležitá

V případě, že se u vás takovéto problémy objeví, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Jedině tak docílíte toho, že se tyto stavy budou opakovat minimálně. Pomoci vám může praktický lékař, který vás odešle buď k odborníkovi (psycholog či psychiatr) nebo vám sám určí nějakou medikaci. Vždy je samozřejmě lepší konzultace s psychologem. Během rozhovoru totiž můžete přijít na příčinu panické ataky. A pokud budete vědět, čemu se vyvarovat, eliminujete tím riziko další nepříjemné ataky. Součástí léčby by tak měla být i psychoterapie, která vám rovněž pomůže zvládat tyto stresové situace.

Nejste si jistí? Vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc

Pokud se u vás projeví nějaké příznaky, které by mohly poukazovat i na jiné závažnější onemocnění, s vyhledáním odborné lékařské pomoci rozhodně neotálejte! V případě kardiovaskulárních onemocnění se může jednat o čas. A jak se říká, lepší je jít k lékaři pro jistotu než vůbec.

 

 

 

Zdroj info: https://www.symptomy.cz/nemoc/panicka-ataka

Zdroj info: https://terezahodycova.cz/2020/12/30/panicka-ataka-aneb-kdyz-vas-hruza-chyti-pod-krkem-dil-prvni-proc-vznika-panicka-ataka/

Náhledové foto: Pixabay

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.