Pár rad, jak vydržet extrémní vedra
Léto má ráda většina lidí. Je to čas plný dovolených a koupání. K tomu samozřejmě patří i pobyt na slunci a vysoké, někdy až extrémní, teploty. Pokud je však období velmi vysokých teplot již delší dobu a navíc jsme například již v zaměstnání, není to zas tak příjemné a obliba veder klesá. Navíc mohou i ohrožovat zdraví! Nabídneme vám tipy, jak se bránit v takových vedrech a co dělat pro vaši pohodu i zdraví.
Studené vždy neochladí!
Ač se to zdá jako nesmysl, svou pravdu a logické opodstatnění to má. Je dobré se ve velkých vedrech například vyhýbat časté konzumaci ledových věcí, jako jediného prostředku, jak tělo ochladit. Jde například o zmrzliny, ledové tříště nebo třeba kávu s ledem. Pocitově vás sice ochladí. Má to však jednu nevýhodu. Ochladí vás jen v okamžiku polykání potraviny či nápoje, avšak organismus je vevnitř prudce ledován, což mu dává signál – tělo se ochlazuje, musíme přitopit! Následek? Ještě větší pocit horka a přehřátí a větší míra pocení. Nejlepší je v těchto obdobích pít a konzumovat vlažné potraviny a nápoje. Další věcí je chladná klimatizace. Určitě je to skvělý pomocních v horkých dnech, avšak nic se nemá přehánět. Dobré je nastavovat klimatizaci na teplotu od 18 do 25°C. Pokud by bylo vaše ochlazování klimatizací dramatičtější, uženete si přechody ze zimy do horka rýmu nebo dokonce angínu, která není v létě nic výjimečného.
Žádné sladkosti ani alkohol
Při pobytu na slunci ve velkých vedrech člověka situace svádí k lenošení, které si někdo může ještě „vylepšit“ konzumací alkoholových nápojů. Ať už je to pivo, tvrdý alkohol nebo koktejly, nezapomínejte, že účinky alkoholu jsou v přehřátém organismu, který je navíc pod žárem letního slunce, jsou několikanásobně silnější. Navíc se konzumace alkoholu v létě nedoporučuje i z důvodu toho, že například pivo či koktejly zahání žízeň, avšak alkohol dehydratuje a nepočítá se do pitného režimu dne. Dalšími potravinami, které byste měli omezit při velkých vedrech, jsou sladkosti. Velká a nadměrná konzumace může způsobit v kombinaci se sluncem malátnost a únavu.
Starejte se o nohy
Další důležitou radou je nechání nohou dýchat. Je to velmi důležité a ve vysokých teplotách to pomáhá s regulací teploty organismu. Pomáhá například návštěva pedikúry nebo nošení sandálů či jiných otevřených bot. Pokud si nemůžete dovolit nosit sandály (hlavně kvůli zaměstnání), používejte speciální ponožky s různými protipotícími vlákny. No, a pokud například trávíte čas na zahradě, s rychlým ochlazením vám pomůže škopek vody. Do ní ponořte nohy.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.