Paranoia: Poznáte ji nejen podle nedůvěřivosti k ostatním

Pranoia

Míváte ten pocit, že někdo z vašich blízkých je příliš podezřívavý, má problém důvěřovat druhým a neustále hledá u všech nějaké nekalé myšlenky? Na vině může být neurotický nepořádek v identitě, který zahrnuje mimořádně negativní vliv na život pacienta. Přestože ostatní považují jeho chování a uvažování za vymykající se konvencím, on sám si svůj problém neuvědomuje.

Jedna z mnohých poruch osobnosti

Jedním z problémů, které byly specifikovány, je porucha osobnosti. K jeho klasickým znakům se řadí pochybnosti a nedůvěra k ostatním bez pádného důvodu. Z tohoto důvodu jedinec pravidelně podněcuje střety, neumí odpouštět a má sklon k chronické nenávisti a téměř nikdy nepřizná svou chybu. Jedinci, trpící touto poruchou jsou neustále v pozoru a mají pocit, že se je ostatní snaží nějakým způsobem ponižovat, poškodit nebo oslabit. Jejich myšlení bývá negativní, což vede k nepříjemnému chování vůči druhým spolu s pocity nenávisti nebo rozhořčení.

Protože předpokládají jen podrazy a nevěří jednotlivcům, jsou pro ně zpravidla nepříjemní, což se jim dost často vrátí. Základní projevy poruchy v chování se obvykle projevují během dětství nebo raného vývoje, v podstatě kvůli sociální úzkosti nebo přecitlivělosti. Důsledkem jsou zbídačené sociální vazby, málo společníků a potíže s nalezením životního partnera, stejně jako problémy ve škole nebo v práci. Různé projevy poruchy jsou dlouhodobé a mají pozoruhodný vliv na život pacienta v mnoha různých ohledech. Navzdory tomu, že jsou pro okolí nepříjemné, mohou vyvolávat dojem, že jedinec je nepřátelský. Lidé se sociální poruchou si myslí, že jednají správně a neuvědomují si, že je jejich chování rizikové.

Příznaky

Paranoidní stav se vyznačuje především pochybnostmi o druhých. Podezírají druhé, že jsou nemocní horliví nebo že se je pokoušejí několika způsoby využít. Následně druhé kontrolují a zkoumají, aby si nade vší pochybnost vytvořili představu, že se za jejich zády neděje něco strašného nebo že proti nim neintrikují, ale ve skutečnosti jim toto chování nikdy nepřinese klid, který potřebují. Naopak, může je to ještě více vyvést z míry, což je opět rozhodí a začnou další střety. Vynakládají úsilí, aby našli důkaz, který by potvrdil jejich pochybnosti. Každopádně se často dostanou do úzkých u drobností, které jsou naprosto nepodstatné nebo se dají objasnit zcela odlišným způsobem.

Pranoia 2
Foto: Pixabay

V rámci této poruchy si špatně interpretují neutrální nebo dokonce přátelské jednání za ohrožující. Jelikož se jedinec snaží najít skryté myšlenkové pochody a předvídá, že se k němu ostatní budou chovat nepřiměřeně nebo se ho pokusí zesměšnit, bývá chladný a protivný. To však ve skutečnosti vede k nepřátelskému chování ze strany druhých, které povzbuzuje jedinečné přesvědčení neurotického jedince. Je to tedy jakýsi strašlivý kruh, ze kterého není úniku. Paranoidní jedinci nevidí svůj podíl na vyvolávání sporů nebo problémů, protože uznávají, že mají neustále pravdu. Kromě toho obvykle potřebují smysl pro zábavu, protože nesnesou žádné vtipy směřované na svou osobu.

Léčba

Tak jako u jiných osobnostních poruch, chodí daný jedinec na sezení, bere předepsané léčivo a absolvuje skupinovou psychoterapii.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6420131/, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/paranoia

Náhledové foto: Pixabay