Parkinsonova choroba: to je i rychlá únava, nemotornost a poruchy rovnováhy

Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba patří mezi nejznámější neurodegenerativní onemocnění. Nejčastěji se projevuje u osob s průměrným věkem 58 let, to ale neznamená, že se nemůže projevit dříve. Při tomto onemocnění dochází k odumírání nervových buněk. Nemoc se vyvíjí extrémně pomalu, takže před typickými projevy, jako je třes končetin, pomalý pohyb a svalová ztuhlost, existují ještě jiné příznaky, které mohou na nemoc upozornit.

Časné příznaky choroby

Parkinsonova choroba je častější u mužů než u žen. Rozvíjí se pomalu, téměř nepozorovaně. První příznaky jsou nespecifické a mohou se lišit od jedné osoby k druhé. Zahrnují rychlou únavu, nemotorné pohyby a potíže s udržením rovnováhy. Jak nemoc postupuje, tak se příznaky zhoršují – může dojít ke zhoršení současných příznaků, mohou se ale přidat další, zcela nové projevy choroby. Například to, že pacient má problém vstát z postele nebo židle.

Senior
Foto: Unsplash

Parkinsonová choroba znamená třes

Postupem času je pro něj těžké vykonávat každodenní činnosti, jako třeba zapnout si košili, vzít si prášek, vyčistit si zuby, uvařit kávu apod. Zhoršují se potíže s pohyblivostí a objevují se typické projevy choroby: třes rukou a nohou a charakteristický předklon těla. Jak nemoc nabývá na intenzitě, člověk se stává zcela závislý na svých pečovatelích.

Příčina onemocnění

Nervové buňky umístěné v části substantia nigra přestanou vylučovat domamin. Tato látka je důležitá pro to, aby mozek dával tělu pokyny, co má dělat. Typické příznaky se začnou projevovat v okamžiku, kdy takto odumře asi 85 % těchto nervových buněk. Nemoci je možné do určité míry předcházet stravou bohatou na antioxidanty (vitamin C, E a A). Diagnóza nemoci je obtížná, protože některé z příznaků se běžně připisují stáří.

Parkinsonova choroba se nedá zastavit

Jak asi víte, Parkinsonova choroba je stejně jako ostatní neurodegenerativní nemoci nevyléčitelná. Léčba se proto soustředí pouze na mírnění projevů onemocnění. Základem je podávání L-dopy, která přestupuje hematoencefalickou bariéru (používá se pouze v prvních letech onemocnění a nezastaví buňky v degradaci).

Zdroje info:

https://www.ninds.nih.gov/health-information/disorders/parkinsons-disease

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/choroba-parkinsona-diagnoza-i-leczenie/

 Foto: Pixabay