Parkinsonova nemoc

Parkinsonova choroba je považována za jedno z velmi častých degenerativních onemocnění nervové soustavy. U této nemoci dochází k ubývání nervových buněk, jež jsou významným producentem dopaminu. Při jeho nedostatku lidské tělo ztrácí schopnost ovládat a koordinovat pohyb a svalové napětí. Parkinsonem trpí muži i ženy kolem 50 až 60 let. Nemoc se může rozvíjet měsíce až roky. Parkinsonova nemoc a její prognóza je jasná. Léčba musí být zahájena včas, jinak může dojít k úplné ztrátě hybnosti.

Parkinsonova choroba – příznaky

První příznaky Parkinsonovy choroby bývají celkem nenápadné. Člověk se rychleji unaví, má pocit těžkých končetin, často ho chytají křeče, objevuje se svalová ztuhlost, má pomalejší chůzi a zvýšenou sekreci slin, slz a potu. Příznakům prvotního stádia Parkinsonovy choroby však lidé nepřikládají větší význam. V druhé fázi se třes, což je nejtypičtější příznak tohoto onemocnění, objevuje, když je člověk v klidu. Při aktivní činnosti mizí. Třást se nejprve začne ruka, následuje ji druhá, třepat se začne i čelist, oční víčka, čelo a také nohy. Pohyby jsou nekoordinované a velice pomalé, nemocný se šourá v předklonu, nemá téměř žádnou mimiku v obličeji. V posledním stádiu Parkinsonovy nemoci přichází i poruchy rovnováhy a s nimi spojené pády, což může být velice nebezpečné. Objevovat se může i zácpa a inkontinence. Nemocný může mít problémy s komunikací i psaním. Častým příznakem může být také demence, deprese, úzkost, zmatenost či ztráta paměti.

Prevence Parkinsonovy nemoci

Co se týká prevence této nemoci, tak ta bohužel neexistuje. Měli byste tělu dodávat vitamín B6, který je producentem dopaminu. Zvýšená produkce dopaminu má totiž příznivý vliv jak na mozkovou tkáň, tak nervové funkce. Konzumujte tedy avokádo, banány, brambory, ryby a drůbež, stravu bohatou na uhlovodany – obiloviny, zeleninu, rýži, těstoviny. Z bylinek se doporučuje mučenka, ženšen kozlík lékařský, ploštičník a česnek.

Léčba Parkinsonovy choroby

Parkinsonova nemoc je zatím neléčitelná, přesto máte spoustu možností, jak průběh této nemoci zpomalit. Podle intenzity nemoci vám budou podány léky. Ze začátku se podávají léky amantadin nebo selegilin na ochranu postiženým částem mozku a usnadnění vedení signálů. Když už je patrný třes, nemocnému je nasazen biperidin. V posledním stádiu Parkinsonovy nemoci je podáván preparát levodopa, který je u této nemoci považován za nejúčinnější. Díky němu se nemocnému zlepší příznaky a psychika. Jedna z dalších možností léčby této nemoci je podstoupení chirurgického zákroku. Ten se doporučuje ale až v případě, kdy se stav nemocného rychle zhoršuje, nebo nezabírá medikace. Součástí léčby by měla být fyzioterapie, procvičování paměti a orientace. Můžete užívat také potravinové doplňky, jako jsou například vitamín B6, E, C, koenzym Q10, výtažky z ginko biloby nebo rybí tuk. Nadějí pro léčbu této nemoc je implantace kmenových buněk, ale metoda je ještě stále ve fázi výzkumu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.