Pásový opar, jak poznat jeho blížící se nástup?
Pásový opar má stejného původce jako plané neštovice. Virus Varicella zoster způsobuje unáhlený výskyt vyrážky a puchýřků, a vše je velice bolestivé. Ovlivněná zóna začíná jemnou a zarudlou kůží, pak se tu objeví puchýřky naplněné tekutinou. Po chvíli začnou praskat a zanechávají po sobě strupy. Kromě těchto příznaků pacienty trápí časté bolesti, horečky, migrény a velká únava.
Pásový opar je velmi bolestné virové onemocnění. Onemocnění je způsobeno infekcí Varicella zoster, která způsobuje plané neštovice. Po planých neštovicích zůstává virus v těle. V případě oslabení imunity se infekce stane aktivní a způsobí šíření pásového oparu. Obtížná a bolestivá vyrážka je obvykle lokalizována na jedné polovině těla. Může se objevit prakticky kdekoli, v každém případě si pacienti nejčastěji stěžují na tyto části těla:
- Záda
- Břicho
- Hruď
- Tvář
- Hlava
- Ruce
Příznaky pásového oparu
Hlavní příznaky pásového oparu lze zaznamenat několik dní předem, kdy se objeví puchýře. Kůže je tuhá a citlivá na bolest a na dotek. K tomu lze také zahrnout pocity svědění, pálení, tlaku nebo brnění. Přibližně po dvou dnech se objeví rudá vyrážka. Začínají se na ní objevovat puchýřky, které jsou vysévány do charakteristických pásů. Vnitřek puchýřků je čirý a až po určité době se zakalí.
Prasknutím dojde k vylití kapaliny, která je ovšem infekční. Postižená oblast je velmi bolavá a ulcerace, které se tvoří po puchýřkách, jsou výjimečně nepříjemné. Chvíli trvá, než puchýřky vyschnou a začnou se tvořit strupy. K celkovému zahojení pokožky dochází po 2-3 týdnech.
- Malátnost
- Zimnice
- Nevolnost
- Únava
- Světloplachost
- Bolest hlavy
- Zvýšená tělesná teplota
Léčba
Ošetření pásového oparu je vždy v rukou lékaře. Infekce představuje obrovské riziko zejména pro těhotné ženy a pro jedince s nízkou imunitní ochranou a jinými nemocemi, např. cukrovka. V rámci léčby pásového oparu se využívají léky, které působí proti virovým onemocněním, tzv. antivirotika. Tyto léky na pásový opar jsou ve tvaru tablet a podléhají lékařské medicíně. Ošetření pásového oparu s antivirotiky se prodává volně, ale jejich účinek je jen doplňkový. V případě bolestí sáhnete po lécích proti bolesti s paracetamolem nebo ibuprofenem.
K nim je vhodné zahrnout vysoké množství vitamínů skupiny B (B-komplex), které jsou potřebné pro lepší fungování imunitního systému. K léčbě puchýřků budete moci použít tekutý prášek nebo ještě hojivé mastičky (obsahující zinek), které zklidní svědění a urychlí hojení ranek.
Vyrážku s puchýřkami nechejte co nejvíce dýchat. To znamená, že byste je neměli jakkoli lepit, zakrývat gázou a tak podobně – místo toho noste volné oblečení. Dlouhou dobu poté, co se ranky zahojí, je kůže více náchylná a slabá. Z tohoto důvodu je vhodné jí často promazávat a současně ji chránit před sluncem přípravky na opalování s vysokým ochranným faktorem SPF, ideálně SPF 50+.
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6590925/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2972323/
Náhledové foto: Pixabay