Pásový opar: nepříjemné onemocnění, jehož léčba se protáhne
Pásový opar čili Herpes zoster je infekce způsobená virem varicella-zoster. To je stejný virus, který způsobuje plané neštovice. Jakmile jste tímto virem infikováni ve formě neštovic, zůstává ve vašem těle a dlouho se nemusí nijak zjevovat. Kdykoli v životě se může znovu aktivovat a způsobit pásový opar. To je velmi bolestivý stav, který se projevuje vyrážkou zejména na pravé nebo levé straně trupu (může se ale vyskytnout kdekoli na těle).
Pásový opar ohrožuje zejména seniory
Toto onemocnění se obvykle u zdravých osob se silným imunitním systémem neobjevuje. Avšak některá chronická onemocnění (HIV virus/AIDS) způsobují vážné oslabení imunitního systému. V takovém případě se může projevit i u mladších osob. Mnohem častěji se ale vyskytuje u osob nad 60 let. Také léčba rakoviny může oslabit imunitní systém, stejně jako užívání steroidů.
Nebezpečné onemocnění
Při podezření na pásový opar je třeba co nejrychleji navštívit lékaře, který navrhne správnou léčbu. Tím se můžete vyhnout nejčastějším komplikacím, jako je například postherpetická neuralgie (bolest cítíte i poté, co se puchýře zahojily). Pokud se puchýře vyskytují kolem očí, je ohrožen i zrak člověka. Další problémy, které souvisí s pásovým oparem, zahrnují zánět mozku, paralýza obličejových svalů, potíže se sluchem či rovnováhou.
Pásový opar má jasné příčiny
Pásový opar, stejně jako neštovice, si obvykle s jinou nemocí jen tak nespletete. Několik dní před typickou vyrážkou se objevuje píchání a pálivá bolest v oblasti, kde brzy vzniknou puchýřky. Následně vznikají samotné puchýře – jsou červené, naplněné tekutinou a nejčastěji tvoří pruh po obou stranách těla. Pokud některý z puchýřů praskne, na jeho místě se vytvoří krusta. Puchýře jsou citlivé na dotek, bolestivé a mohou svědit. U některých lidí se vyskytuje též bolest hlavy, horečka a únava.
Léčba onemocnění
Léčbu nechte na lékaři. Ten vám obvykle předepíše nebo doporučí antivirotika, krémy a gely. Léčbu můžete podpořit konzumací zdravých potravin a dodržováním hygienických návyků. Onemocnění je nakažlivé ještě předtím, než se objeví první puchýřky. Už od prvních příznaků (píchání a pálení na bocích) je tedy dobré vyhýbat se kolektivu ostatních lidí. Nakažená osoba by měla zůstat v izolaci.
Zdroje info:
https://www.practo.com/healthfeed/herpes-zoster-shingles-39128/post
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8876683/
Foto: Wikimedia (autor Fisle)