Patní ostruha přináší nepříjemnou bolest a omezení
Když nelze našlápnout na patu a tíží vás bodavá bolest, s největší pravděpodobností se vám vytvořila patní ostruha. Jedná se v podstatě o zpevnění vazového úponu za pomocí kosti. Bolest v patě vzniká tehdy, když jsou úpon a svaly přetíženy. Může se ale jednat i o příčiny tkvící v nevhodné volbě obuvi a také v nesprávném postavení nohy samotné. Ostruha je fakticky jakýmsi kompenzačním procesem, kterým se tělo brání zmiňovanému přetížení. My se zaměříme na příznaky vzniku ostruh a také na další aspekty, které se této problematiky týkají.
Příznaky a diagnostika patní ostruhy
V první řadě bychom se měli soustředit na příznaky patní ostruhy. Klasiku představuje hlavně bolest paty přímo v plosce a na jejím vnitřním okraji. Bolest přijde mnohdy již ráno při vstávání a také po delší době sezení. Klinický nález se obejde bez zarudnutí a bez jakýchkoli příznaků poškození oblasti paty. Diagnózu pochopitelně stanoví až rentgenový záznam, který zároveň efektivně vyloučí i další potenciální obtíže jako osteoporózu, zánět kosti, nádor a další.
Léčba ostruhy patní kosti
Nejčastěji se na léčbu tohoto nepříjemného onemocnění používají antirevmatika v podobě mastí. Vhodná je i výstelka oblasti paty v botě, která se řeší nějakým měkkým materiálem. Doporučuje se i ultrazvuk a případně magnetoterapie. Mnohdy lze obtíže řešit i za pomocí kortikoidů a anestetiky. Výjimečně lze řešit celou záležitost také operativně. Chirurgické zákroky jsou ovšem spíše výjimečnou záležitostí. Výborné je ošetření prostřednictvím rázové vlny.
Prevence je na místě
Důležitá je bezesporu prevence ostruhy patní kosti. Pokud budete dodržovat některá základní preventivní opatření, máte vyhráno. Důležitá je hlavně péče o nohy spočívající především ve volbě toho správného obutí. Vhodné jsou hlavně ortopedické stélky bot.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.