Paulínie nápojová neboli guarana: Posiluje paměť, léčí průjmy i migrény
Máte-li pocit, že vaše pozornost je roztěkaná a bdělost odešla někam pryč, pak si v takovou chvíli možná odcházíte uvařit černou kávu. Její lahodný lok vás vrátí zpátky a mysl se vám opět zbystří. Podobné účinky jako káva má i guarana. Čím dalším je přínosná pro lidský organismus tato léčivá bylina?
Kouzelná liána
Paulínie nápojová, jak zní oficiální název guarany, pochází z Amazonie a rozšířená je zejména v Kolumbii, Peru, Ekvádoru i Venezuele. Název jí dal Carl Gustav Linné na počest lékárníka Franze Paulliniho. Jedná se o dřevitou liánu, o níž domorodci věří, že je kouzelná. Něco určitě na tom bude, protože její semena obsahují velké množství kofeinu, guaranin, třísloviny, olej, saponiny, pryskyřici a barvivo. Díky tomu má velmi příznivý účinek na lidský organismus, a to hned v několika oblastech.
Guarana. Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org
Zdravotní účinky guarany
Zlepšuje tělesný i dušení stav a myšlení, odstraňuje únavu. Je to výborná bylina zejména pro studenty, kteří se potřebují soustředit na učení. Před zkouškou je proto vhodné ji užívat, aby se učivo lépe zapamatovalo. Ovšem je také doporučována starší generaci, jíž přidává na duševní svěžesti. Guarana může být i lékem na migrénu.
Vedle toho guarana účinně tlumí průjmy, a to hlavně ty infekčního původu. Pomáhá například při salmonelóze nebo úplavici. Může tišit menstruační bolesti, likviduje v organismu volné radikály a snižuje chuť k jídlu a stimuluje odbourávání tuků. Je zajímavé, že v Brazílii se používá jako afrodiziakum. Jak je vidět, účinky guarany jsou rozsáhlé. Jedná se tedy o bylinu, která by v našem jídelníčku jako potravinový doplněk neměla chybět.
Guarana. Zdroj náhledového obrázku: Commons.Wikimedia.org
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.