Péče o pokožku s příchodem jara aneb Jak ji udržet zdravou a chráněnou
O pokožku bychom se měli starat průběžně po celý rok. Nicméně jarní péče má několik specifik. I kůže totiž potřebuje jakýsi detox a samozřejmě ochranu. A určitě bychom neměli zapomínat kontrolovat si kožní znaménka, zda se nějak nezměnila. Jaro je na to ideální doba.
Chraňte se hned zkraje jara před sluncem
Přestože během jara nejsou teploty tak vysoké jako v létě, sluneční paprsky mají velkou sílu a UV záření je stále přítomné. Proniká i skrze mraky, proto pamatujte na mazání krémem s ochranným faktorem podle vašeho fototypu. Pokud se začnete opalovat, odhalujte tělo slunci postupně, začněte třeba vyhrnutím rukávů a lýtek, aby si tělo zvykalo na více slunečního záření.
Zkontrolujte si kožní znamínka
Jaro představuje ideální dobu pro kontrolu kožních znamínek, protože ta nejsou po zimě ovlivněna opálením. Je tak snazší je objektivně vyhodnotit. Můžete si dojít k dermatologovi, nebo využít mobilní aplikace, jako je např. SkinVision, kterou mají klienti zdravotní pojišťovny OZP k dispozici zdarma. „Reagovali jsme na zvýšenou poptávku našich klientů po vyšetření kožních znamének. A protože kožní lékaři bývají velmi zaneprázdnění, umožňujeme našim pojištěncům využít pro kontrolu kožních znamének nejmodernější technologii a umělou inteligenci. Díky aplikaci si stačí vyfotit znaménka v klidu doma a poslat je ke kontrole. Aplikace pak s pomocí umělé inteligence a srovnání se stovkami tisíc snímků buď riziko okamžitě vyloučí, nebo doporučí vyšetření lékařem,“ popisuje MUDr. Jana Ježková, vedoucí oddělení Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP.
Strava podporující zdraví pokožky
Pro zdraví pokožky je důležité doplňovat vitamíny (A, C, E) a další prospěšné látky jako omega-3 mastné kyseliny. Když budete konzumovat potraviny bohaté na tyto živiny (např. ryby, ořechy, citrusy a bobuloviny), pomůžete pokožce bojovat proti volným radikálům, a tím předcházíte jejímu předčasnému stárnutí.
Foto: Pixabay
Hydratujte, ale trochu jinak než v zimě
Na jaře se vyplatí přejít na lehčí hydratační krémy, které pleť nezatěžují, ale přesto zajistí dostatečné provlhčení. V zimě totiž pokožka potřebuje více ochranných složek, zatímco na jaře by měla být schopná lépe dýchat.
„Klíčové je, hydratovat pokožku i zevnitř, tedy dostatečně pít a preferovat ideálně čistou vodu, kterou můžete osvěžit nějakým ovocem či bylinkami. Adekvátní pitný režim, tedy příjem více než 2 litrů tekutin denně, podpoří nejen kvalitu pokožky, ale je i základní prevencí řady zdravotních obtíží, jako jsou například vysoký krevní tlak a správná funkce ledvin,“ doplňuje MUDr. Jana Ježková.
Odstraňte odumřelé buňky
Zimní měsíce mohou pleť velmi zatížit a zpomalit obnovu buněk. Jemná exfoliace (peeling) pomáhá odstranit odumřelé buňky a podpořit regeneraci. Provádějte ji zhruba 1x týdně, aby nedošlo k podráždění kůže. Jednou z alternativ je zajít si do páry a použít peeling na celé tělo po předchozím pár minutovém napaření.
Dopřávejte si odpočinek a dost spánku
Nejspíše nikoho nepřekvapí, že stres a nedostatek spánku negativně ovlivňuje stav pokožky. Řada lidí má problémy s ekzémem ve chvíli, kdy jsou v psychické nepohodě. Pečujte o sebe i v tomto ohledu. Zkuste proto odpočívat, jakmile pocítíte, že se cítíte unavení. To vám dodá sílu nejen na fyzické úrovni, ale i na té psychické. Dostatek odpočinku a relaxační techniky, jako je meditace nebo jóga, mohou pomoci udržet pokožku zdravou a vyrovnanou.
Zdroje info: Autor, ozp.cz, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0923181108002764
Náhledové foto: Pixabay
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.