Peeling: před nebo po holení? Návod, jak na něj, aby vám prospěl

Peeling

Peeling je kosmetická procedura, která má pokožku zbavit odumřelých kožních buněk a přispět k jejímu lepšímu vzhledu. Kůže po použití peelingu je hladká a jemná. Spousta lidí ale nemá jasno v tom, jestli je lepší provést peeling ještě před holením nebo až po něm. Obě verze mají totiž své opodstatnění: po holení pokožky mohou vzniknout na pokožce odumřelé kožní buňky, které je třeba odstranit peelingem. Na druhou stranu je pokožka po holení citlivá – má smysl ji tedy dále dráždit ještě peelingem?

Odpověď je jasná

Peeling bychom měli provést vždy před odstraněním chloupků, bez ohledu na to, jaký způsob depilace provádíme. Pokud bychom totiž přistoupili k peelingu až po holení, znamenalo by to zbytečné podráždění již tak namáhané pokožky. Výsledkem může být zarudnutí pokožky, nebo dokonce svědění či štípání, které může skončit vznikem vyrážky způsobující drobné stroupky.

Koupel
Foto: Unsplash

Peeling a doba před holením

Nejlepší je si celou péči o pokožku dobře naplánovat. To znamená, že si provedete peeling a dva dny poté si nohy oholíte. V případě, že používáte peelingovou rukavici nebo tělový kartáč, které nejsou tak agresivní vůči pokožce, je stačí použít 24 až 12 hodin předem. A proč je peeling a holení v takovém spojení? Holení žiletkou je totiž spojeno se zarůstajícími chloupky. Toto riziko eliminuje právě správně provedený peeling. Proto byste jej měli provádět pravidelně, jeden až dva dny před holením, a také dva dny po depilaci.

Správné holení a peeling

Holení provádějte žiletkou, která je ostrá, ale také čistá. Příliš tupé ostří žiletky nemusí chloupky odstranit úplně, může je roztřepit a pokožku zbytečně dráždit. Ostrá žiletka zkrátka udělá „čistou“ práci. Také nikdy nepoužívejte žiletku, kterou před vámi používal někdo jiný. Zde je postup, jak provést peeling i s holením správně:

  1. Peeling proveďte ideálně v teplé sprše, což může podpořit krevní oběh a zbavit pokožku odumřelých buněk. Po sprše ošetřete pokožku hydratačním balzámem.
  2. Holení neprovádějte na suché pokožce, protože to způsobuje mnohem větší podráždění.
  3. Na holení můžete použít speciální gel, který zakoupíte v drogerii, ale také trochu mýdla. Osvědčil se také kondicionér na vlasy, který dobře klouže a nestéká.
  4. Holení provádíme od kotníku ke kolenu a vždy v několika kratších tazích. Poté opláchněte čistou vodou.
  5. Po holení osušte pokožku ručníkem (nedrhněte, ručník přikládejte k pokožce). Použijte kosmetiku, která hydratuje a zklidňuje (hydratační mléko nebo gel z aloe vera). Tato kosmetika nesmí ucpávat póry, proto jsou tělové oleje nevhodné.
  6. Následující den opět použijte hydratační krém. Peeling použijte nejdříve za 48 hodin.
  7. Po holení počkejte tři až čtyři dny, než si nohy znovu oholíte.

Zdroje info:

https://wizaz.pl/pielegnacja/peeling-przed-czy-po-goleniu-jak-golic-nogi-i-kiedy-wykonac-peeling-skory-400074-r1/

https://www.lorealparisusa.com/beauty-magazine/skin-care/skin-care-concerns/exfoliate-before-or-after-shaving-and-waxing

Foto: Unsplash