Pescetariánství: když nechcete maso, ale ryby ano. Existují ale rizika

Krevety

Pescetariánství považujeme za zdravý způsob stravování. Nahradit hovězí a vepřové maso za ryby a mořské plody může prospět kardiovaskulárnímu zdraví, zdraví střev a v dalších ohledech. Ryby a vejce, které jsou při tomto způsobu stravování dovoleny, jsou zdrojem libových bílkovin, které považujeme za nejkvalitnější. Další bílkoviny přijímáte ze sóji, ořechů a luštěnin. A i ty jsou zdravější než například z tučného vepřového masa.

Pescetariánství a bílkoviny

Pescetariánství je v podstatě něco jako vegetariánství, ve kterém je ale dovolena konzumace ryb a mořských plodů. Zakázáno je maso v jakékoli formě – včetně uzenin. Bílkoviny potřebuje lidské tělo ve velkém množství. Ne všechny zdroje jsou ale zdravé. Vegetariáni se musí spoléhat zejména na rostlinné zdroje bílkovin, vejce a mléčné výrobky. Pescetariáni mají navíc další zdroj: a tím jsou ryby. Hrozí tedy menší riziko, že bude bílkovin nedostatek. Jako hlavní zdroj bílkovin by měly sloužit ty potraviny, které obsahují co nejméně tuku.

Mořské plody

Foto: Pixabay

Pomoc při hubnutí

Nelze automaticky předpokládat, že když přejdete na pescetariánství, tak zhubnete. Vyhnete se sice tučným zdrojům masa, i nadále ale máte dovoleny tučné mléčné výrobky, které mohou přispívat k obezitě. Pokud jde o zdroje jídla, měli byste být hodně vybíraví, aby se vám podařilo zhubnout. Díky pescetariánství přijímáte kvalitní bílkoviny a spoustu ovoce a zeleniny, což může způsobit, že se budete cítit sytí delší dobu.

Rizika pescetariánství

Pescetariánství rozhodně automaticky neznamená přechod na zdravou stravu. Existuje celá spousta zpracovaných potravin, které jsou dovoleny. Typicky může jít o bramborové lupínky či sladké cereálie. Snažte se vyhnout se těmto zpracovaným potravinám, které obvykle mají vyšší obsah kalorií nezdravých tuků a cukru. Naopak jsou skoupé na vitamíny a minerály. Dejte si také pozor na ryby, které mohou obsahovat velké množství rtuti. O ní se ví, že je ve větších množstvích toxická. Mezi ryby s nízkým obsahem rtuti patří tuňák, losos, sumec, sleď, krevety. Vyhněte se makrelám, žralokům či mečounům, které obvykle mívají obsah rtuti vyšší.

Nedostatky živin

Vzhledem k tomu, že neexistují žádná doporučení pro to, kolik ryb, vajec a mléčných výrobků bychom měli jíst. Nezkušení lidé tak mohou trpět nedostatkem některých živin. Typicky jde o vápník, železo, bílkoviny, vitamín B12 či zinek. To jsou živiny, které jsou obsaženy zejména v živočišných produktech. Kromě toho ale existují i jejich rostlinné zdroje – například zinek je obsažen v ořeších a semíncích.

Pescetariánství vs. středomořská dieta

Tyto dva způsoby stravování jsou si velmi podobné. Obě upřednostňují konzumaci čerstvých potravin před těmi zpracovanými. Rozdíl je v tom, že u středomořského stravování můžete jíst jakýkoli druh masa (vepřové a hovězí v menší míře) a množství mléčných výrobků je obvykle nižší. Také se středomořskou dietou můžete dosáhnout lepšího kardiovaskulárního zdraví.

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/pescatarian-diet/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7525113/

Foto: Pixabay