Pěstování bylinek v bytě
Bylinky jsou úžasné rostliny s mnoha pozitivními účinky. Některé podporují naše tělo a tělesné zdraví, jiné zase to psychické. Navíc mnoho z nich jsou výborným ochucovadlem všemožných pokrmů. Každá je také určena na něco jiného. Problémem s bylinkami je však jejich pěstování pro lidi, kteří nemají zahrádku a záhonek. Nejčastěji jde o obyvatele bytů. I ti však mohou bylinky pěstovat a užívat si jejich účinků.
Nezbytné podmínky
Mezi bylinky, které jsou hojně pěstované i na balkónech či za oknem patří například majoránka, koriandr, řeřicha, meduňka nebo třeba tymián. Při klíčení těchto rostlin jsou důležité podmínky jako světlo. Pro splnění tohoto atributu je vhodné pěstovat bylinky na jižní nebo jihovýchodní straně. Další nezbytnosti je ideální teplota. Mnoho bylinek potřebují teplotu nad 20 stupňů Celsia. Potřebným substrátem je ten výsevný. Pokud přimícháme ještě trochu písku, bylinkám to neuškodí (max. 4:1). Důležitá vlastnost pro pěstování bylinek je také vlhkost oné půdy. Tu udržujeme rosením
Jaké květináče na bylinky?
Sadbovače, které budeme potřebovat, naplníme vždy jen pár semínky do každé buňky. Nejsilnější rostliny, které vyklíčí a mají všechny potřebné předpoklady pro pokojný růst v květináči, přesuneme právě tam. Je možné použít i truhlík. Mělo by jít o prostorné květináče odpovídající potřebám počtu a druhu bylinky.
Zazimování bylinek
U vytrvalých bylinek musíme také řešit, jak se o ně přes zimu postaráme. Mezi takové bylinky patří například meduňka, tymián nebo saturejka horská. Tyto rostliny musíme zazimovat. Květináčky je nutné obalit polystyrenem. Jinou variantou může být umístění do nádob s pilinami nebo slámou. Po provedení té či oné možnosti musíme také dbát na dodržování pitného režimu rostlin. V zimě totiž hrozí nedostatek vody.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.