Píchá vás pravý bok? Ne vždy se jedná o vážné onemocnění

Pokud vás píchá pravý bok, obvykle nejde o nic, čeho byste se měli obávat. Příčinou mohou být například potíže s trávením. Pokud se ale bolest na pravé straně opakuje nebo je příliš silná, může být způsobena i závažnějším problémem, jako je například zánět slepého střeva či žlučové kameny. V takovém případě je vždy nutné navštívit lékaře, který stanoví správnou léčbu. Pokud vás bolí břicho, snažte se zaměřit na to, která část vás bolí: pravá horní, pravá dolní, levá horní nebo levá dolní část.

Pravý bok a příčiny bolesti

Bolesti pravého boku jsou poměrně časté. Příčiny mohou být různé. Stejně tak se bolest může vyskytovat v různé intenzitě. Někdy odezní sama, jindy je třeba co nejrychleji spěchat k lékaři. Představíme nejčastější příčiny i možné druhy léčby.

Bolest, bok
Foto: Pixabay

Špatné trávení

Bolest se vyskytuje obvykle po jídle nebo pití. Na vině je rychlá konzumace jídla, příliš tučná nebo kořeněná strava, velké množství kofeinu, alkoholu, čokolády nebo sycených nápojů, ale také stres nebo užívání některých léků (například antibiotik). Bolest může být doprovázena plynatostí, pocitem sytosti i po malém jídle, nevolností, říháním apod. Bolest obvykle odezní bez léků, lékaře navštivte, pokud příznaky přetrvávají déle, než dva týdny.

Pravý bok a plynatost

Tento stav je způsoben bakteriemi v trávicím traktu, polykáním velkého množství vzduchu (zejména při rychlé konzumaci jídla, kvůli žvýkačce či kouření), ale také určitými druhy potravin. Bolest je zmírněna říháním nebo větry.

Apendicitida čili zánět slepého střeva

Bolest je intenzívní a zejména v pravé dolní části břicha. Zánět slepého střeva zahrnuje další příznaky, jako ztráta chuti k jídlu, nevolnost či zvracení, otok břicha, horečka, střevní potíže, tlak v břiše. Stav vyžaduje co nejrychlejší lékařskou pomoc – slepé střevo může prasknout, což je život ohrožující stav.

Pravý bok a ledvinové kameny

Vznikají nahromaděním minerálů a solí, které tvoří pevnou látku v ledvinách. Tyto „kameny“ mohou bránit průtoku moči a způsobují střední až intenzívní bolest, která se nachází v místě, kde se kameny pohybují: podbřišek, záda, bok či třísla. Další příznaky jsou: bolest při močení, zbarvená moč (hnědá, růžová, červená), nevolnost, neustálý pocit potřeby močit, horečka a zimnice. I zde je na místě okamžitě kontaktovat lékaře.

Infekce ledvin

Ta je způsobena bakteriemi, které obvykle pocházejí z močových cest. Postižena může být jedna nebo i obě ledviny. Bolest pociťujeme v dolní části zad, na boku a v tříslech. Někdy také v podbřišku. Mezi doprovodné příznaky patří horečka, zimnice, nevolnost nebo zvracení, časté močení, pocit potřeby močení, pálení při močení, hnis nebo krev v moči, zakalená moč (zapáchající) či průjem. Neváhejte okamžitě navštívit svého lékaře.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2796944/ – píchání po cvičení

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,bolesci-w-prawym-boku—co-oznaczaja–przyczyny-i-leczenie-bolesci-w-prawym-boku,artykul,62480479.html

 Foto: Pixabay