Plané neštovice dokáží dospělým nepříjemně ovlivnit život
V případě, že se vysoce infekční plané neštovice objeví ve škole nebo školce, zanedlouho se rozšíří na všechny děti, které však infekci neprodělaly. Ať je to jakkoli, opatrovníci nemoc svých dětí zpravidla vítají, protože zatímco u dětí je průběh planých neštovic mírný, u dospělých může nemoc způsobit řadu vážných komplikací.
Jak se projevují u dětí?
Plané neštovice se šíří přímým kontaktem s kontaminovaným jedincem, vzduchem a nakaženými předměty. Existují případy s vysokou nakažlivostí a děti jsou nejčastěji infikovány v kolektivu, jako je školka, škola, parta nebo třeba kroužky. Pravidelně přinášejí nemoc domů, kde také kontaminují příbuzné nebo dokonce rodiče, kteří nejsou proti nim nejsou mnohdy chránění.
Ve většině případů je průběh planých neštovic u zdravých dětí mírný. U starších dětí mohou nástup infekce signalizovat prodromy, což jsou nespecifické indikace, počítající např. nevolnost, nechutenství, zvýšenou teplotu, horečku, zimnici, průjem, svědění nebo migrény. Menší děti se s těmito projevy zpravidla nesetkají, nebo jen v menší míře.
Jak se projevují u dospělých?
Výskyt planých neštovic u dospělých je často srovnatelný s výskytem malých pacientů. Ať je to, jak chce, objevují se charakteristické pupínky, u dospělých se téměř nepřetržitě setkáváme s prodromy, což jsou příznaky signalizující začátek nemoci. Patří mezi ně například horečka, zimnice, běžná únava, nechutenství, nemoc, extrémní bolesti hlavy nebo bolesti svalů a kloubů.
Na čele a hrudi se objevují červené skvrny, které se postupně šíří po celém těle. Podél těchto linií se proměňují v ranky naplněné tekutinou, které se vytvarují v jakousi krustu, která se poté začne zacelovat. Na těle přitom může být až 500 takových útvarů. Další formování se zastaví zhruba po týdnu a do 10-14 dnů by měly všechny puchýře zaschnout, takže člověk nyní nebude infekční. Bohužel mnohdy zanechávají hluboké jizvy na kůži.
- Zhnisání výrůstků po neštovicích
- Zápal plic
- Postižení jater
- Purpury na pokožce
- Krev v moči
- Encefalopatie
- Zánět sítnice oka
V těhotenství jsou neštovice velmi rizikové!
V případě, že se žena nakazí v prvních 20 týdnech těhotenství, je mnohem vyšší pravděpodobnost potratu nebo předčasného porodu. Rozkvět nemoci do začátku 4. měsíce těhotenství dokáže zhruba u 2 % případů vyvolat varicelový syndrom. To způsobí nárůst řady zdravotních komplikací, které se u dítěte dříve nebo později projeví. Patří mezi ně například vrozené oční vady, vývojové vady orgánů, mikrocefalie, deformace končetin nebo poruchy pohybového aparátu.
V každém případě může nastat obrovský problém, když se plané neštovice objeví během těhotenství před porodem. Nejhorší je období, které trvá od 5 dnů před od narození dítěte do přibližně okamžiku nebo třetího dne po jeho vstupu na svět. Nemoc může mít za daných okolností velmi nelítostný průběh a někdy je pro dítě skutečně smrtelná.
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3275319/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448191/
Náhledové foto: Neštovice