Plavání může škodit zdraví: Pozor na správnou techniku
Jaký sport mnozí z nás považují za nejzdravější? Odpověď spousty lidí bude jednoznačná. Plavání. Dokáže prospět nejen zádům, ale nezatíží klouby a dopomůže ke snížení tělesné hmotnosti. Zní to hezky, nicméně háček je v tom, že musíte plavat správnou technikou. Nic jednoduchého, rozhodně se vyplatí absolvovat plavecký kurz. Určitě není od věci zaplavat si s někým, kdo techniku skvěle ovládá.
Plavání a koupání není to samé
Víte, jakého člověka lze považovat za plavce? Toho, který zvládne uplavat 200 metrů bez toho, aby byl pořádně vyčerpán. Plavat by měl také správnou technikou a zvládnout musí taky pád do neznámých vod. Kolik takových lidí se ale mezi námi skutečně pohybuje? Samotné koupání bez nějaké techniky pro nás nemusí být dvakrát prospěšné. Důležité je zachování rovné polohy páteře. Všechny plavecké styly to zajistí, jsou-li provedeny správně. Většina lidí plave pouze kraula nebo prsa, a to často špatně.
Hlavu si prostě namočit musíte
Nechcete si při plavání poničit účes? Pak počítejte s tím, že zrovna dvakrát správně plavat nebudete. Plavání s hlavou vysoko nad hladinou poškozuje krční páteř a přetížíte si při něm svalstvo v oblasti šíje. To už je tak nadměrně zatěžováno při sedavém zaměstnání. Pokud to nehodláte změnit, věnujte se raději jinému sportu. Výborné jsou aktivity typu aquaerobiku nebo joggingu.
Plavání: Zdroj obrázku Pixabay.com
Pozor na nevhodné pomůcky
Problémů při nesprávné technice plavání může nastat více. Tradičně se jedná zejména o bolesti žeber, brnění rukou nebo šumění v uších a další problémy. Důležité jsou také začátky plavání a pomůcky. Nejlepší se jeví pěnová destička. Nafukovací rukávky a kruhy nejsou vhodné. Postupným nácvikem lze odbourat také strach z namočení hlavy.
Plavání s destičkou: Zdroj obrázku Pixabay.com
Plavání : Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.