Plavání v ledové vodě: Je zdravé, nebo ne?
S poklesem venkovních teplot se vždy najde několik odvážných lidí, kteří se rozhodnout otužovat v ledové vodě. Plavání mezi ledovými krami je považováno za zdravé, nicméně existuje několik úskalí, na která je třeba si dát pozor. Zatímco některá zvířata, jako jsou kachny, labutě, tuleni či lední medvědi, plavání ve studené vodě zvládají bez problémů, u lidí je to trochu jinak.
Zábava pro všechny věkové kategorie
Pokud jste tyto odvážlivce někdy sledovali, mohli jste si všimnout, že se týká jak mladých, tak také starších lidí. Pravidelné otužování a plavání ve studené vodě je skutečně zdraví prospěšné, avšak než vlezete do venkovní nádrže v zimě, je zapotřebí si tuto činnost natrénovat. Pro některé jedince může být velice náročné i jen cvičení. Pokud se rozhodnete ponořit do ledové vody, mělo by to být na dobu kratší, než 5 minut. Dlouhý pobyt ve studené vodě může způsobit podchlazení, které může být natolik závažné, že může přivodit dokonce i smrt!
Přínosy ledové lázně
Mezi hlavní výhody ledové lázně patří pomoc při odstraňování celulitidy. Je to způsobeno tím, že vaše srdce začne bít rychleji, když se ponoříte do ledové vody. Díky tomu dochází k lepšímu prokrvení orgánů a tkání. Kromě toho ale může ledová voda podpořit také váš imunitní systém – podporuje regeneraci a pomáhá také při dermatologických problémech.
Nebezpečí koupání v ledové vodě
Prvním rizikem je podchlazení. K tomu může dojít, když se koupeme po dobu delší, než je 5 minut. Když jsme vystaveni ledové vodě, teplota lidského těla se ochlazuje rychleji, než například stání v mrazivém vzduchu. Je zapotřebí provádět tuto činnost ve skupinách – nikdy ne sám. Svalový třes může v extrémních případech způsobit i bezvědomí. Ostatní ze skupiny koupajících mohou pomoci danou osobu zachránit.
Pro koho ledové koupání není?
Ne každý se může této aktivitě věnovat. Pro určité skupiny lidí může tato činnost být velmi nebezpečná. K ohrožené skupině patří děti, těhotné ženy nebo senioři. Neexistuje ale žádná studie, která by stanovila horní věkovou hranici. Také lidé, kteří trpí kardiovaskulárními chorobami by si tuto činnost měli nechat raději ujít. Taktéž další onemocnění, jako je epilepsie či lymská borelióza mohou být rizikovými faktory.
Zdroj: https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-czy-morsowanie-jest-zdrowe-na-to-powinnismy-uwazac,nId,5655580
Foto: Pixabay