Plíseň na chlebu nestačí odkrojit
Každý z nás už zažil plesnivý chléb. Tím, že ho skladujeme dlouho a obvykle v mikrotenovém sáčku, vzniká teplo a vlhko. A to je ideální prostředí pro nejrůznější plísně a bakterie. Jakmile objevíte na svém chlebu plíseň, už jej s největší pravděpodobností konzumovat nebudete. Nedá se z něj ale přece jen ještě kousek zachránit? Vždyť plíseň se nachází jen na kousku chleba. Je třeba ho vyhodit celý?
Není jen jeden druh plísně
Problém je v tom, že na chlebu se netvoří pouze jeden druh plísně. A zatímco některá plíseň může být neškodná, jiná vyvolává nepořádek v trávicím systému. A pouhým lidským okem bohužel nemůžete zjistit, o jakou plíseň se jedná. Mezi druhy plísní, které rostou na chlebu, patří Aspergillus, Penicillium, Fusarium, Mucor a Rhizopus. A proto nejlepším řešením, které můžete udělat po objevení plísně na chlebu, je chleba bez milosti vyhodit.
Plíseň na chlebu: Zdroj obrázku Pixabay.com
Plíseň není jen tam, kde ji vidíme
Někdy se na chlebu nachází jen jeden malý kousek plísně. Avšak mikroskopické kořeny plísně se mohou rychle šířit chlebem a nacházet se už i v části, kterou považujeme za bezpečnou. Tyto mikroskopické části plísně nejsou viditelné pouhým okem a vy nemůžete vědět, jak velkou část chleba již opanovaly. Proto se opravdu nevyplatí odřezat pouze poškozenou část chleba a zbytek sníst.
Plesnivý chléb není pro zvířata vhodný
I přes tyto znalosti se spousta lidí snaží chléb, byť plesnivý, zužitkovat. A tak jej poskytne domácím zvířatům. Ale zde existuje úplně stejný důvod, proč by jej neměly jíst ani lidé, ani zvířata. Některé druhy plísní způsobují zažívací potíže nebo jiná onemocnění. A tyto toxiny mohou mnohdy způsobit smrt vašeho domácího mazlíčka nebo dobytku. Proto bychom plesnivý chleba (ani jeho „čistou“ část) neměli dávat ani zvířatům.
Ochrana před plísní
Samotnou plíseň na chlebu už tedy „vyléčit“ neumíme. Můžeme jí ale předcházet vhodným skladováním chleba. Chleba, který si vyrobíme doma, obvykle neobsahuje žádné konzervační látky, a proto vydrží kratší dobu, než chleba, který si koupíme v supermarketu. Životnost domácího chleba je obvykle tři až čtyři dny. Avšak některé kváskové chleby obsahují bakterie mléčného kvašení namísto konzervačních látek. Tyto bakterie po určitou dobu přirozeně brání chléb před plísní. Také další přísady mohou zabraňovat růstu plísní, mohou ale také ovlivnit chuť chleba. Mezi nimi jmenujme ocet, hřebíček, nebo skořici.
Skladování chleba
Chleba skladujeme v suchu. Pokud zabalíte teplý chleba do mikrotenového sáčku, pak vzniká vlhkost. Doma je dobré chléb usušit papírovým ručníkem a dát ho do suchého obalu. Chléb je vhodné při podávání zakrývat čistou utěrkou, abyste zabránili spórám nacházejícím se ve vzduchu, aby ho kontaminovaly.
Plesnivý chleba: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com