Plíseň na potravinách může být zdraví nebezpečná
Zatímco u některých produktů plíseň vyžadujeme, u některých může být značně nebezpečná. Plísňové sýry jsou prvním případem, zatímco pečivo nebo třeba ořechy patří do druhé skupiny. Pokud u ořechů objevíte zvláštní pachuť, rozhodně je již nepoužívejte a bez milosti je vyhoďte. Jejich konzumace může způsobit mnohé zdravotní potíže.
Co je plíseň?
Plíseň zahrnuje celou řadu čeledí, včetně Aspergillus, Penicillium a Fusarium. Plísně se nemohou samy o sobě uživit, a proto parazitují na různých substrátech. Nebezpečné jsou zejména v tom, že jejich spory jsou neviditelné – to znamená, že například chléb, který je trochu plesnivý na jedné straně nestačí jen odkrojit, protože spory již mohou být také na druhé straně chlebu. Díky své malé velikosti se mohou plísně volně šířit – například i při poryvech větru. Milují teploty od 20 do 30 °C, avšak rostou i při nižších teplotách, i když pomaleji.
Foto: Pixabay
Nebezpečné plísně
Plísně samotné nebezpečné nejsou, pouze mykotoxiny, které plísně vyrábí. Konzumace i malého množství plísně najednou může způsobit otravu jídlem s příznaky, jako je nevolnost, průjem nebo zvracení. Pokud byste plíseň konzumovali pravidelně a dlouhodobě, mohlo by to pro vás skončit i smrtí. Bylo zjištěno, že dlouhodobá konzumace plísně vede ke vzniku rakoviny jater a také alergií (dochází k oslabení imunitního systému, v důsledku čehož se může vyvinout alergie). U těhotných žen jsou pak plísně extrémně nebezpečné, protože mohou poškodit také plod).
Plesnivé ořechy
Právě ořechy patří mezi potraviny, které nejčastěji podléhají plísním. Mohou být velice nenápadné: projevují se například jen tmavší skvrnou na jednom z oříšků. Pokud v rámci jednoho balení odhalíte jen jediný plesnivý ořech, může to znamenat, že „infikovány“ jsou již všechny ořechy. Proto se jejich konzumace rozhodně nedoporučuje. Pro zajištění jejich dobrého stavu je dobré skladovat je v chladu, temnu a suchu.
Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/uwaga-na-plesn-w-orzechach-aa-CEDj-BEeC-t3Qm.html
Foto: Pixabay