Plíseň nohou a koupaliště: jde to vůbec dát dohromady
Plíseň nohou je poměrně běžné onemocnění, které se může šířit zejména pobytem na koupalištích. Pokud se před vámi sprchovala osoba s plísní nohou, můžete se nakazit i vy. Znamená to tedy, že když máte plíseň nohou měli byste se koupalištím vyhýbat? Jestliže se snažíte být ohleduplní, pak odpověď zní ano. Pokud máte rány na nohou nebo si léčíte zarostlý nehet, je dobré návštěvu koupaliště odložit, obzvláště když na plísně nohou trpíte často.
Kdy vzniká plíseň nohou?
Plíseň nohou je podobná jiným druhům plísní – dobře se jí daří v teplých a vlhkých podmínkách. Navíc miluje tmavá místa, takže uzavřená obuv v horkém počasí jí ještě nahrává. Postihuje lidi se sníženou imunitou, častější je u diabetiků, seniorů, těhotných žen nebo u osob s hormonálními poruchami. Plísně se projevují zarudlou pokožkou, která svědí. Někdy se mohou objevit puchýře, praskliny a odlupující se kůže a nepříjemný zápach.
Jak předcházet vzniku plísní?
Ohroženi jsou lidé, kteří nedbají na správnou hygienu, používají společné ručníky, pilníky, pemzy nebo nůžky na nehty. Proto je dobré, když budete používat své vlastní nástroje. Po koupání si vždy důkladně osušte nohy. Ve společných prostorách nechoďte naboso, protože to zvyšuje riziko infekce kůže. Plíseň může napadnout jen jednu nebo rovnou obě nohy, a pokud se neléčí, napadá i nehtové ploténky.
Jak se plíseň nohou léčí?
Čím dříve s léčbou začnete, tím lépe. Plísně se totiž mohou šířit dál a dál. V lékárnách jsou dostupné volně prodejné přípravky na mykózu nohou. Sáhnout ale můžete též po domácích prostředcích, jako je tea tree oil, namáčení nohou v jablečném octu zředěném s vodou (1:1). Jestliže se stav vašich nohou nezlepší, neváhejte navštívit lékaře, který může předepsat účinnější krémy a perorální antimykotika. Léčba může zabrat několik měsíců a dokonce i rok.
Zdroje info:
https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/grzybica-stop-na-basenie-jak-z-nia-wygrac/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470421/
Foto: Unsplash