Po nemoci je třeba doma vyčistit celou řadu věcí, jinak vám hrozí opětovná infekce
Po nemoci je třeba doma vyčistit celou řadu věcí, jinak vám hrozí opětovná infekce. Potýkáte se vy nebo někdo z vaší domácnosti s nemocí? Pak je nasnadě denně se věnovat úklidu. Minimalizujete tím přenos nemoci, a dokonce tím přispějete k rychlejšímu uzdravení.
Na co nezapomínat
Vyplatí se pořídit si dezinfekční přípravek a při úklidu používat gumové rukavice, které vás nejen ochrání před viry a bakteriemi, ale i před chemikáliemi. Čemu byste při úklidu měli věnovat zvláštní pozornost?
- Klikám, madlům, úchytům
- Příslušenství a ovladačům
- Koupelně a prádlu
- Odpadkovým košům
Na co se nejčastěji sahá?
Jako první byste měli věnovat pozornost povrchům, na které se sahá nejčastěji. Jedná se především o kliky u dveří, madla u elektrospotřebičů (pečicí, případně mikrovlnná trouba, lednice apod.) a vypínače světel. Nejprve je otřete saponátem, vysušte a vydezinfikujte. Pozor si dejte u vypínačů, neměly by přijít do styku s vodou.
Foto: Pixabay
Jednou z nejznečištěnějších věcí v domácnosti bývá sdílené příslušenství – dálkový ovladač televize, počítačová klávesnice a myš. Malé prostory zkuste vyčistit vatovou tyčinkou namočenou v dezinfekci s vysokým obsahem alkoholu, případně si pomozte párátkem. Samozřejmostí by měl být i důkladný úklid koupelny. Nejedná se jen o toaletu a umyvadlo, ale i úchyty skříněk a výměnu kartáčků na zuby.
Vyperte používané prádlo
Po tom, co se vy nebo někdo z vaší domácnosti z nemoci uzdraví, vyperte ložní prádlo, deky, ručníky i župany. Na polštáře a matraci použijte speciální dezinfekční sprej. Prát byste měli na co nejvyšší možnou teplotu, samozřejmě s přihlédnutím k danému materiálu. Po vyprání také spusťte jeden prací program naprázdno, aby se případných bakterií zbavila i pračka a nepřenášela je na další várku prádla.
Další věcí, kterou byste měli důkladně vyčistit, jsou odpadkové koše. Hromadí se v nich nejspíše dost použitých kapesníčků, což je ideální prostředí pro množení bakterií. Plastový koš po vynesení odpadků umyjte vodou se saponátem, otřete dosucha a vydezinfikujte. Před vložením dalšího odpadkového pytle můžete použít i vůni do košů, zbaví vás nepříjemného zápachu.
http://household cleaning re-infectionZdroj: https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/10-zpusobu-jak-posilit-imunitni-system/, https://www.benu.cz/potraviny-ktere-maji-pozitivni-vliv-na-imunitni-system, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9026400/
Náhledové foto: Pixabay
Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.