Počet Čechů s oční vadou každoročně roste. Špatně vidí každý třetí!

Zrak

Podle výsledků průzkumu Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky má problémy se zrakem zhruba 10 % osob. Každý třetí člověk nosí brýle nebo kontaktní čočky. Až třetina lidí s dioptrickou vadou má problém s odhadem vzdálenosti, každý osmý udává problémy s prostorovou koordinací. Přibývá pacientů s očními vadami, jako je šedý zákal, presbyopie či astigmatismus, postihující přes třicet procent pacientů. Ve věku nad 65 let je u poloviny populace patrný určitý stupeň zkalení čočky, od 75 let je šedým zákalem postiženo až 70 % obyvatel. Fyziologická ztráta akomodace, tedy schopnost zaostřovat do blízka (presbyopie) postihuje 40 % lidí středního a 90 % vyššího věku.

„Včasná prevence a léčba, či laserová operace pomáhají zachovat zrak a předejít stařecké slepotě, která vzniká v důsledku krátkozrakosti, astigmatismu, zeleného zákalu či očních onemocnění, například cukrovky, či atrofie očního nervu,“ vysvětluje oftalmoložka MUDr. Eva Jerhotová z oční kliniky Duovize, a připomíná, co je s ohledem na zdravé vidění nejdůležitější.

1. Nepodceňujte pravidelné prohlídky u očního lékaře

Polovina lidí prevenci podceňuje a pravidelné vyšetření zraku zanedbává. Po 40. roku věku by měl preventivní prohlídku absolvovat skutečně každý, protože s přibývajícím věkem klesá schopnost zaostřování na kratší vzdálenost, a naopak stoupá riziko šedého a zeleného zákalu. Po 55. roku věku nosí brýle či kontaktní čočky naprostá většina lidí.

2. Vyhněte se nadměrné únavě očí

Zraková únava se projevuje jednak pálením, řezáním, zarudnutím nebo otékáním očí, a za druhé vizuální únavou v podobě mžitek, snížení zrakové ostrosti či dvojitým viděním. Příčinou je vnější zatížení (například špatné osvětlení, klimatizovaný prostor) a zvýšené nároky na zrakovou pozornost. Výzkumy založené na dotazníkových šetřeních zaměstnanců uvádějí, že 70 % pracovníků spojuje výskyt potíží s viděním se zrakově náročnou prací. K únavě očí přispívá i nedostatečné omývání povrchu oka, kdy je třeba používat umělé slzy, v závažnějších případech zvlhčovací gely. Jako zraková únava se v počátcích může projevovat i presbyopie, která souvisí s nadměrnou námahou očí nablízko.

3. Na rychlosti očních pohybů závisí do značné míry ostrost vidění

Svaly zajišťující pohyby oka patří v lidském těle k těm nejaktivnějším. Oči vykonávají pohyb ze strany na stranu padesátkrát za vteřinu. Pokud mají malý rozsah pohybů, mění se napětí a prokrvení okohybných svalů, a snižují se akomodační schopnosti čočky. Vidění se tím rapidně zhoršuje.

4. Zraková hygiena zlepšuje zrakovou kondici

Dostatek spánku, omezení zlozvyků, používání správné korekce, relaxace by měly být nedílnou součástí každého dne. V Asii se snaží dokonce snížit krátkozrakost pomocí speciálních očních cviků, ale ty výskyt krátkozrakosti zásadním způsobem neovlivňují.

5. Pokud vám lékař předepíše brýle, zapomeňte na ty levné v drogérii nebo v hypermarketu

Podle výsledků Evropského výběrového šetření o zdravotním stavu v ČR má 15 % lidí nosících brýle potíže se zrakem, protože nedostatečně kompenzují jejich zrakovou vadu. Tyto levné hotové brýle je možné mít jenom jako záložní, aspoň jedny by měly být vyrobeny optikem.

6. Brýle vyráběné pro běžné nošení neposkytují ochranu před všemi riziky

Sluneční brýle by měly zabránit pronikání 99 až 100 % UVA a UVB paprsků, ochránit před prachem a povětrnostními podmínkami. Brýle na sport by měly mít i polarizační filtr určený k blokaci tzv. difúzního světla odrážejícího se od sněhu, vody, či skla. Při zhoršené viditelnosti je zkresluje. To se týká i brýlí pro řidiče.

7. Při práci na počítači nebo při sledování televize byste měli používat brýle s antireflexní vrstvou

Většina elektronických zařízení vyzařuje tzv. modré světlo. Lékařské studie prokázaly, že způsobuje poškození buněk sítnice a přispívá ke věkem podmíněné makulární degenerace.

8. S většinou dioptrických vad se dá něco dělat

Když se nedají úplně odstranit, lze je alespoň významně redukovat. Pokud například trpíte astigmatismem, vetchozrakostí nebo dokonce šedým zákalem, můžete využít nadstandardní péče v oblasti implantace umělých nitroočních čoček, které zrak nejenom zlepší, ale mnohdy i vrátí.

9. Mezi očními onemocněními, která způsobují snížení zraku a slepotu je na prvním místě šedý zákal (katarakta)

Výskyt stoupá s věkem a je větší u žen. U lidí mezi 65 až 74 lety má toto onemocnění 50 %, u starších 75 let se počet postižených zvyšuje na 70 %. Pacient s kataraktou ve věku okolo 30ti let přestává být výjimkou. Operace katarakty patří k nejčastějším nitroočním zákrokům u pacientů nad 65 let.

10. Kontaktujte renomovanou oční kliniku, kde vám odborníci poskytnou kompletní vyšetření zraku a doporučí adekvátní korekci či refrakční operaci

Největší zájem je o zákroky prováděné femtosekundovým laserem, bez dotyku jakýchkoliv ostrých nástrojů, včetně nejmodernější světové metody NeoSMILE 3D (odstraňování dioptrií). Nezapomeňte, že příznivá cena za zákrok nemusí na všech pracovištích zahrnovat stejně špičkové předoperační vyšetření, individuální přístup k pacientovi, ani prvotřídní pooperační péči…

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.