Počet lidí s osteoporózou stoupá. Proto byste s její prevencí měli začít co nejdříve. Základem je vhodná strava a dostatek pohybu
Tvrzení, že osteoporóza je tichým „zlodějem kostí“, není vůbec přehnané. Toto onemocnění, kterým v ČR trpí kolem 8 % populace, bývá velmi dlouho bezpříznakové. Mnohdy se na něj přijde až ve chvíli, kdy pacienti utrpí nějakou vážnou zlomeninu, která vznikne při neúměrně malém nárazu, často dokonce spontánně bez zjevné příčiny.
Osteoporóza, neboli řídnutí kostí, je závažné metabolické onemocnění, které se vyznačuje sníženou hustotou kostí. Je považována za jednu z civilizačních chorob, jejíž prevalence roste zejména v hospodářsky vyspělých zemích. Ohrožuje hlavně starší generaci. Navzdory pokroku v diagnostice osteoporózy zůstává stále mnoho pacientů bez adekvátní péče.
Situace se stále zhoršuje
Osteoporóza může potkat kohokoli. Náchylnější k ní jsou více ženy než muži a také osoby, které se léčí s onemocněními štítné žlázy, jater nebo ledvin, a také pacienti trpící cukrovkou. Jedná se o chronické onemocnění typické úbytkem kostní hmoty a poruchy stavby kostí. Následkem toho pak dochází ke zlomeninám bez předchozího úrazu nebo jen při malé zátěži. Závažnými zraněními jsou ohroženy především starší osoby – předpokládá se, že asi 50 % zlomenin krčku stehenní kosti se vyskytuje u lidí nad 80 let, přičemž více než tři čtvrtiny této skupiny tvoří ženy.
Odhaduje se, že osteoporóza postihuje asi 200 milionů žen po celém světě. V Evropě se její prevalence pohybuje kolem 20 % žen a 5 % mužů ve věku 50 – 79 let. Tento podíl se s rostoucím věkem zvyšuje, takže u žen nad 73 let dosahuje až 75 % a mužů je to asi 12 %.
„V České republice je současný odhadovaný počet pacientů s osteoporózou kolem 850 000, což představuje 8 % všech obyvatel. Jejich počet bohužel stále mírně stoupá. Neméně varovné jsou údaje, které hovoří o tom, že tento zdravotní problém trápí každou 2. ženu nad 50 let a každou 3. nad 70 let,“ hodnotí aktuální situaci zdravotní ředitelka OZP MUDr. Jitka Vojtová, MBA.
Foto: Se svolením OZP
Po padesátce vyšetření neodkládejte
Pro osteoporózu je typické, že na sebe velmi dlouho prakticky nijak neupozorňuje. Pacient tak většinou nepociťuje žádnou bolest, teprve v dalších stádiích se může objevit bolest zad, kterou laik nemusí vůbec spojovat s řídnutím kostí. V době, kdy už o sobě osteoporóza dává vědět projevy jako zvětšujícím se zakřivením páteře a následnou ztrátou výšky, někdy až o 10 centimetrů, je „zloděj kostí“ už na velmi pokročilém stupni.
Velmi rizikovou skupinou pacientů jsou ženy po menopauze (zvláště pokud začala před 45. rokem života), kdy dochází ke snížení produkce ženských hormonů estrogenů a progesteronu. To pak vede k tomu, že 40-50 % žen, které překročily padesátku, utrpí alespoň jednou během svého života zlomeninu vzniklou coby důsledek osteoporózy.
„Řídnutí kostí ale ohrožuje také jedince s velmi nízkou tělesnou hmotností a náchylnější k němu jsou lidé, kteří mají nedostatek pohybu. Jeho výskyt může být rovněž důsledkem kouření a zvýšené konzumace alkoholu. Velký vliv mají také dědičnost, užívání některých typů léků a pochopitelně nedostatečná konzumace vápníku, která hrozí mimo jiné osobám s nesnášenlivostí mléčných výrobků. Lidé z těchto rizikových skupin by tedy měli i v případě, že nepociťují začínající obtíže a ještě neutrpěli nějakou zlomeninu, navštívit lékaře a nechat si udělat potřebná vyšetření včetně změření hustoty kostí pomocí speciálního rentgenového vyšetření zvaného denzitometrie,“ vysvětluje MUDr. Vojtová z OZP a dodává: „Obecně ale doporučujeme vyšetření osteoporózy 1x za 2 roky všem ve věku od 50 let. Pojištěnci OZP pak mohou využít náš preventivní program STOP osteoporóze, kdy u našich smluvních lékařů budou mít toto vyšetření zcela zdarma, nebo na něj mohou čerpat příspěvek až ve výši 1000 Kč.“
Foto: Se svolením OZP
Základem prevence je dostatečný přísun vápníku
V případě osteoporózy stejně jako u mnoha dalších chronických zdravotních problémů je na místě dlouhodobá prevence, která by v tomto případě měla ideálně začít už od dětství. Jejím základem je především pravidelný a odpovídající přísun vápníku.
Doporučený příjem vápníku je závislý na věku a zvyšuje se v souvislosti se stárnutím organismu, kdy se postupně snižuje schopnost ho vstřebávat. U malých dětí se pohybuje doporučená denní dávka mezi 0,21-0,8 mg/den, u dospívajících v rozmezí 1300-1500 mg/den a u dospělých do 50 let 800-1000 mg/den. Od věku 50 let a výše je to už 1200-1500 mg/den a těhotným a kojícím ženám je doporučována denní dávka kolem 1200 mg.
Ideálním způsobem, jak vápník získat, je pochopitelně přirozenou cestou ze stravy.
Příklady potraviny s bohatým obsahem vápníku | Obsah vápníku na 100 g |
Sýr parmezán | 1250 mg |
Sýr ementál | 1050 mg |
Sýr eidam | 800 mg |
Čočka | 600 mg |
Růžičková kapusta | 310 mg |
Sardinky v oleji | 415 mg |
Mandle (jádra) | 246 mg |
Sýr Lučina | 150 mg |
Mléko plnotučné | 120 mg |
Brokolice | 105 mg |
Zdroj: ikem.cz
Pomáhá i vyvážená strava a pohyb
Dalším pilířem dlouhodobé prevence osteoporózy je především pestrá a zdravá strava, v níž vedle vápníku nesmějí chybět také hořčík a vitamíny D, C a K.
Velmi nevhodná je naproti tomu častá konzumace pokrmů obsahujících fosfáty, které vážou vápník a zabraňují jeho vstřebávání do organismu. Podobně škodlivé jsou i potraviny s přidanými cukry, konzervanty a vysokým obsahem soli. Na stav kostí mají neblahý vliv také kouření a nadměrné požívání alkoholu.
„Jakmile lékaři zjistí nedostatek vápníku, případně pokud pacient trpí některou z chorob, u které léky zhoršují vstřebávání vápníku nebo jsou rizikové pro vznik osteoporózy, je na místě doplnit vápník či další minerály a vitamíny pomocí vitamínových a potravinových doplňků. Klienti OZP na ně mohou čerpat příspěvky z rozsáhlého bonusového programu, a to až do výše 10 000 korun,“ dodává zdravotní ředitelka OZP.
Zdravé kosti jsou ovšem také výsledkem pravidelných pohybových aktivit, které zlepšují nejen celkový stav organismu, ale také posilují kosti a svaly. Takže lze doporučit jógu, pilates, nordic walking, tanec, tenis nebo volejbal. Ale dobrou službu udělá v rámci prevence i pravidelná denní procházka.
Zdroje info: www.ikem.cz, www.mojemedicina.cz, www.ozp.cz, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2621390/
Náhledové foto: Se svolením OZP
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.