Pociťujete úzkosti a deprese? Kdy je načase navštívit lékaře
Úzkosti a deprese občas pociťuje každý z nás. Pokud jsou ale vaší každodenní záležitostí, pak byste měli zpozornět. Neléčené deprese mohou způsobit celou řadu chronických potíží, jako je únava, nespavost, kardiovaskulární problémy, neschopnost soustředit se, demotivace, bolesti hlavy, svalové napětí, přejídání, agrese, snížená sexuální touha a spousta dalšího. Jak ale poznat, že už je načase zajít s úzkostmi k lékaři?
Příznaky úzkosti
Mezi hlavní příznaky úzkostné poruchy patří pocity neklidu a nervozita, potíže se spaním (nemůžete usnout nebo se často budíte), pocit únavy, potíže se soustředěním, podrážděnost, nevysvětlitelné bolesti (nejčastěji žaludku nebo svalů) či vtíravé myšlenky, kterých se nemůžete zbavit.
Foto: Pixabay
Dlouhodobé úzkosti
Pokud máte pocit, že vám úzkost a strach nedávají vydechnout, a to dlouhodobě, bude načase navštívit lékaře. Zaznamenávejte si, kdy dochází k pocitu úzkosti – co ji vyvolává. Také je dobré zaznačit si, jaké máte příznaky a v jaké míře. Tyto záznamy mohou pomoci zbavit se úzkosti. Obecně platí, že pokud se příznaky úzkosti vyskytují trvale, mají vysokou intenzitu a/nebo ovlivňují kvalitu vašeho života, měli byste se obrátit na lékaře.
Úzkostné poruchy a deprese v rodině
Pokud některý z členů vaší rodiny, se kterými jste pokrevně spjati, trpí úzkostnou poruchou, máte vyšší pravděpodobnost vzniku úzkostné poruchy také vy. Můžete zažít intenzívní pocit úzkosti, který se může vystupňovat dokonce do panického záchvatu. Proto se vyplatí navštívit lékaře, aby bylo zjištěno, zda netrpíte úzkostnou poruchou také vy.
Další případy, kdy je třeba navštívit lékaře
Úzkosti jsou bohužel podceňovány, protože nejdou vidět. Zatímco zlomená ruka, hnisající rána nebo třeba krvácející nos jsou pro každého příčinou návštěvy lékaře, stres a úzkosti nejdou vidět. Navíc se o nich nehovoří snadno. A tak se člověk snaží vypořádat sám. Pro určité skupiny lidí, to ale rozhodně není vhodné. Jedná se například o ty, kteří spolu s úzkostmi provází myšlenky na sebepoškozování. Pokud je úzkost tak intenzívní, že se nemůžete soustředit na výkony ve škole nebo v práci, zasahuje do kvality vašeho života (a je důvodem návštěvy lékaře). Dalším důvodem proč navštívit lékaře je neschopnost zastavit myšlenky na strach nebo těhotenství.
Zdroje info:
https://khealth.com/learn/anxiety/when-to-see-a-doctor/
https://www.healthyplace.com/blogs/anxiety-schmanxiety/2017/10/when-to-see-your-doctor-about-your-anxiety-symptoms
https://www.nimh.nih.gov/health/topics/anxiety-disorders
Foto: Pixabay