Podívejte se na zdravotní benefity plavání
Díky moderním krytým bazénům je možné věnovat se plavání víceméně po celý rok. Během léta však jde o ještě více aktuální téma. Plavání přináší kromě kýženého osvěžení ve vysokých teplotách i celou řadu dalších zdravotních benefitů a výhod, takže se rozhodně jedná o zdravou sportovní aktivitu. Podívejte se, o jaké výhody se jedná.
Pozitivní vliv na kardiovaskulární soustavu
Protože je plavání víceméně aerobní aktivitou, dochází k větší cirkulaci krve. A to má pozitivní vliv na celkové zdraví kardiovaskulárního systému. Výhodou je poměrně rovnoměrné zatěžování svalstva na celém těle. Zvýšený průtok krve posiluje nejenom cévy a srdce, ale pomáhá také efektivní činnosti imunitního systému. Během cíleného plaveckého tréninku dochází také k posilování a případnému zvětšování jejich kapacity.
Ideální pro hubnutí
Pokud budete pravidelně v určitém tempu plavat alespoň 30 minut, příznivě tím ovlivníte spalování tuku. Obecně je plavání ideální pro hubnutí. Podle toho, jaký styl zvolíte, nebo jestli jich budete kombinovat více, můžete také napomoci efektivnímu tvarování postavy a rozvoji konkrétních svalových skupin.
Posílení zádového svalstva
Plavání se doporučuje jako vhodná pohybová aktivita při bolestech zad. V rámci pohybu ve vodě a samozřejmě při správném dodržení techniky konkrétního plaveckého stylu totiž dochází k posílení zádového svalstva. Pokud si pohlídáte techniku, jedná se o rovnoměrné zapojení důležitých svalů. Při bolestech nebo rehabilitaci páteře se doporučuje styl plavání kraulem nebo naznak.
Foto: Pixabay
Pohyb šetrný pro zdraví kloubů
U plavání je velkou výhodou nadnášení vody. Ta pomáhá snížit zátěž pro klouby. Jde tak o vhodný pohyb například v rámci některých způsobů rehabilitace či při hubnutí z větší nadváhy. V porovnání s chůzí či během totiž nejsou klouby zatěžovány dopady na pevnou zem. I přesto však zabírá hned několik svalových skupin. Pro největší efektivitu je dobré kombinovat více plaveckých stylů a nezůstávat pouze u jednoho jediného, což by mohlo způsobovat příliš jednostranně zaměřený pohyb.
Zdroj: https://www.vzas.cz/clanky/vliv-plavani-na-zdravi-cloveka/ a https://www.klubzdravi.cz/a/plavani-spali-tuky-a-zlepsi-kondici
Náhledové foto: Pixabay