Pohledem do očí lze odhadnout, kdy zemřete
Říká se, že v očích můžete vidět všechno. To, jak se člověk cítí, jestli lže nebo mluví pravdu, nebo také to, jaký je jeho zdravotní stav. V tomto případě se nejedná pouze o žloutenku, která je asi nejvíce patrná na očním bělmu, ale také o takové choroby, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, poruchy štítné žlázy a onemocnění jater. Jedna britská studie zjistila určitou souvislost mezi biologickým věkem sítnice oka a skutečným věkem člověka.
Odlišný vzhled sítnice
Změny, které se u nemocného člověka mohou objevit, je například vzhled sítnice. Čím více se zvyšuje riziko úmrtí, tím větší změny jsou patrné. U téměř 47 tisíc pacientů ve věku od 40 do 69 let byly pořízeny snímky očního pozadí. A získané výsledky pak byly porovnány se skutečným věkem osoby. Vztah mezi těmito dvěma údaji byl velmi silný – přesnost odpovídala 3,5 roku. Avšak u osob, kde se v rámci jedenáctiletého pozorování projevil větší rozdíl ve věku sítnice a skutečného věku člověka, byla až o 67 % vyšší pravděpodobnost, že zemřou dříve. Každý rok navíc byl spojován s dvouprocentním zvýšením rizika úmrtí z jakékoli příčiny.
Foto: Pixabay
Poškození tkáně sítnice
Pokud jsou tkáně sítnice poškozeny, znamená to, že člověka čeká kratší život. Snímky oční sítnice mohou znamenat zlom v diagnostice některých onemocněních. Dosud ale nebyl zjištěn vztah mezi poškozeními sítnice a úmrtími na kardiovaskulární onemocnění či rakovinu. Přesto je sken oka považován za neinvazivní metodu, což by znamenalo, že na poli diagnostiky by se jednalo o pohodlný a přitom velice silný nástroj.
Proč zrovna sítnice?
Důvodem je to, že o zdraví člověka mohou vypovídat cévy. A ty je možné sledovat neinvazivně právě jedině na sítnici oka. A právě na sítnici je možné vidět známky systémového onemocnění. Ve výzkumu je ale zapotřebí ještě pokračovat, aby bylo dosaženo spolehlivějších výsledků.
Zdroj: https://zdrowie.radiozet.pl/Medycyna/Diagnostyka-medyczna/Jak-przewidziec-kiedy-umrzemy-Odpowiedz-widoczna-jest-w-oczach
Foto: Pixabay