Polycystické vaječníky způsobují neplodnost, jak to poznáte?
Polycystické vaječníky je gynekologická porucha, která je způsobena nadměrnou tvorbou mužských pohlavních hormonů. Jedná se o nejčastější endokrinologický problém u žen v produktivním věku, který vzniká při neplodnosti. Infekce se zpravidla projevuje tvorbou akné, nadváhou, sporadickým ženským cyklem a vývojem ochlupení, které se objevuje v oblastech, které jsou v tomto ohledu pro opačné pohlaví normální.
Jak se onemocnění projevuje?
Přestože je v tomto případě mimořádně důležité včasné určení, většina žen se o této nemoci dozví až příliš pozdě. Kromě toho je řada z nich po celý život špatně chápána svým okolím. Obvykle proto, že postižené ženy jsou často při těle a jsou přehlížené. Na druhou stranu ti, kteří o přítomnosti nemoci vědí, obvykle na první pohled poznají, že se nejedná o šmudlu, ale o osobu se syndromem polycystických vaječníků.
Vypadá mužněji a hruběji. Tyto dámy mají postavu postrádající typicky dámské křivky a tvary. Dalším varovným znamením může být nepříjemný nebo hluboký hlas. Rozšířené hladiny mužských hormonů u pacientek také způsobují:
- Nadměrné vypadávání vlasů
- Maštění vlasů
- Akné
- Hyperpigmentace
- Zvýšené ochlupení na zádech, břiše, hrudníku, tvářích, okolo rtů nebo na bradě
- Nevysvětlitelné přibírání na váze
- Potraty
- Pocity nadýmání
- Bolesti pánve
- Potíže se spánkem
- Deprese a nízké sebevědomí a podobně
Léčba
Je tragické, že v současné době neexistuje žádná léčba této infekce. V případě, že si žena nepřeje otěhotnět, lékaři zpravidla doporučují hormonální antikoncepci, která vyvolává tzv. menstruační pseudocyklus a tlumí příznaky způsobené zvýšenou tvorbou mužských pohlavních hormonů. V žádném případě to však problém zcela nevyřeší, protože příznaky se po vysazení pilulek opět vracejí. Něco jiného je v případě, že se žena pokouší otěhotnět, jsou její šance téměř nulové. Takže ve většině případů musí lékař zvolit opravdu silnou hormonální léčbu. Nemůže však zaručit její účinnost.
Dá se využít i CBD! V případě inzulínové rezistence mohou lékaři schválit antidiabetika, která pomáhají snížit hladinu androgenů v těle a zabránit rozvoji diabetu II. typu. Ženy si mohou samy trochu pomoci. Je nutné, aby se zbavily potravin s vysokým glykemickým indexem, zejména potravin, jako je např:
- Ovoce
- Sladkosti
- Cereálie
- Brambory
- Mléko
- Konzervovaná rajčata
- Kukuřice
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6489978/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3737989/
Náhledové foto: Pixabay