Popraskané paty: kouzlo spočívá ve správné hydrataci

Paty

Popraskané paty nás mohou potrápit nejenom v létě, ale také v zimě. Právě zimní období je totiž časem, kdy se naše noha může zapotit v zimní obuvi nebo naopak trpí zimou. Suchý vzduch může způsobit její nadměrné vysoušení. Kůže na vašich patách vypadá nejenom nevzhledně, ale může také potrápit. Při svlékání ponožek nebo spaní v jemném ložním povlečení cítíte, jak se paty zachytávají. A to může být velmi nepříjemné. Jak se popraskaných pat zbavit?

Odstraňte popraskané paty jednou pro vždy

Důležitá je neustálá péče o paty. To znamená neustále odstraňovat odumřelou kůži na patách. K tomu může pomoci pemza, škrabka a další prostředky. Předtím je ale zapotřebí kůži dostatečně změkčit. K tomu vám poslouží horká lázeň – můžete si připravit lázeň pro nohy nebo se naložte do vany. Je důležité být alespoň 20 minut v teplé vodě. Poté už se můžete pustit do obrušování kůže. Na začátku to bude zapotřebí asi dvakrát za týden, později už jen jednou týdně.

Paty

Foto: Pexels

Obrušujte paty

Existuje několik možností, jak můžete ztvrdlou kůži na patách obrušovat.

  • Pemza na nohy – jedná se o asi nejlevnější prostředek, za který zaplatíte kolem 20 Kč. Pemza je hornina, která je dostupná v několika tvrdostech a tvarech.
  • Škrabka a rašple – může poskytovat různé hrubosti v rámci jednoho produktu. Snadné použití díky přiložené rukojeti.
  • Seřezávač kůže – na opravdu silnou kůži se může hodit. Tento proces bychom ale měli nechat na odbornících. Je totiž velmi snadné odříznout i „živou“ kůži. A to je pak dlouho bolestivé.
  • Elektrický pilník na paty – rychlé a kvalitní výsledky, nicméně pořizovací cena je nejvyšší. Navíc se připravte na to, že obroušená kůže se může rozletovat všude kolem.
  • Peeling na nohy – vhodný pro pravidelné odstraňování odumřelé kůže.

Hydratace na paty

Popraskané paty vznikají v důsledku suché pokožky. Proto je logické ji zvlhčovat. Každý den před spaním můžete nanést hydratační krém (v prodeji jsou krémy speciálně na paty a chodidla). Abyste si neumazali ložní povlečení, použijte hydratační ponožky, které pomáhají vstřebávání krému. Po každém odstranění kůže použijte hydratační krém se zklidňujícími složkami, jako je heřmánek, měsíček lékařský nebo panthenol.

Domácí lék na popraskané paty

Kromě toho, že tento krém pomáhá hydratovat, zabraňuje také plísni. Rozdrťte pět tabletek aspirinu na prášek a smíchejte se šťávou z jednoho citronu (pokud je směs příliš suchá, přidejte vodu nebo více citronové šťávy). Naneste na paty a nechte 20 minut působit. Poté opláchněte a ošetřete pemzou. Na začátku budete muset dělat dvakrát za týden, poté už méně často.

Zdroje info:

https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/telo/7-snadnych-rad-jak-resit-popraskane-paty

https://www.notino.cz/tvrde-a-popraskane-paty/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6639817/

Foto: Pexels