Potraviny, které uleví od nepříjemného průjmu
Není právě nejpříjemnějším okamžikem v životě, postihne-li vás akutní průjem, kdy sotva stihnete doběhnout na toaletu. Jedná se o běžný projev nejrůznějších poruch činnosti trávicího ústroji, jež mohou být způsobené dietní chybou, nebo ji zapříčinily viry či bakterie. Co byste měli jíst, abyste se průjmu rychle zbavili?
Kdy stačí zavést dietní opatření a v jakém případě je lepší navštívit lékaře
Průjem je ve své podstatě obrannou reakcí organismu, kdy se tělo snaží co nejrychleji zbavit nežádoucích látek. Může ale být i projevem závažnějšího onemocnění. Déletrvající průjem (3 dny u dospělých a 2 dny u dětí), kdy se zároveň vyskytují i bolesti břicha, teplota nad 39 či zvracení, by měl být svěřen do léčby praktického lékaře. Na toho je třeba se obrátit zejména tehdy, kdy průjem postihne malé děti mladší 1 roku, kde hrozí rychlá dehydratace.
Léčba průjmu v sobě kombinuje dietní opatření a protiprůjmové léky, jako jsou například živočišné uhlí, Smecta, Imodium.
Potraviny léčící průjem
Bezpečnou potravinou, která v případě průjmu pomáhá, je úplně obyčejná mrkev. Zpomaluje peristaltiku střev, reguluje žaludeční kyseliny a působí protizánětlivě. Konzumovat se může jako jemně nastrouhaná, případně šťáva z mrkve nebo tepelně upravená mrkvová kaše.
Jíst je možné také rýži, odvar z rýže nebo rýžové kaše. Je tradiční potravinou, která od průjmu ulevuje.
Foto: Pixabay
Na průjem jsou výborná i jablka. Účinně totiž potírají kvasné procesy ve střevech, zabraňují dalšímu množení nežádoucích bakterií. Ideální potravinou jsou i banány nebo meruňky. Z přírodních prostředků se dále na léčbu průjmu doporučují sušené borůvky, které se před konzumací nechají ve vodě nabobtnat.
Důležité je zároveň doplňovat tekutiny, aby nedošlo k odvodnění organismu a následné dehydrataci. Vhodná je obyčejná voda, mátový nebo heřmánkový čaj. Doporučené jsou i neslazené minerální vody, které zároveň doplňují ztrátu minerálů.
Kterých jídel se při průjmu raději vyvarovat
Pokud trpíte průjmem, tak zapomeňte na konzumaci tučných jídel, uzenin, škvarků, vnitřností, luštěnin, mléka a mléčných výrobků. Nevhodné jsou u cukrovinky, alkohol, káva nebo koření. Minerálky by se neměly pít přímo z ledničky, protože dráždí sliznice.
Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.