Pozdní mateřství má svá rizika – ale také určité výhody!
Trendem současné doby je bohužel to, že spousta novopečených maminek se věkem blíží čtyřiceti rokům. Šance na otěhotnění je v tomto věku již velice nízká, stoupá také riziko vrozených vad u miminka – a těch hrozeb, které mohou maminku i miminko potkat, je spousta. Na druhou stranu se ale toto pozdní mateřství nemusí nutně znamenat jen nevýhody. Vždycky je dobré, zaměřit se na pozitiva. A o to se pokusíme v tomto článku.
Bystřejší mysl
Některé studie uvádějí, že ženy, které se staly matkami až po dosažení věku 35 let, měli oproti svým vrstevnicím, které ale měly děti mnohem dříve, bystřejší mysl. S problémy si dokázaly poradit mnohem lépe. Důvodem může být také to, že musely držet krok se svými dětmi i v pozdním věku, připravovat je do školy apod.
Foto: Pixabay
Menší počet vážných zranění u dítěte
Několik na sobě nezávislých studií prováděných v několika státech prokázaly zajímavou skutečnost: děti, které se narodily matkám v pozdním věku (po dosažení 35 let), zaznamenaly méně úrazů, které bylo zapotřebí ošetřit lékařem, než mladší matky. Důvody, proč tomu tak je, nejsou jasné.
Lepší emocionální připravenost matky
Stát se matkou znamená pro mnohou ženu obrovskou životní změnu. Najednou se její život točí kolem dítěte a nic nemá vyšší prioritu. Podle některých studií jsou ale ženy, které se staly matkami až po třicítce, mnohem trpělivějšími, své děti méně kárají a nenadávají jim. Může za to jejich emocionální zralost a zkušenosti. Děti starších matek byly lépe vychované, socializované a emocionálně zdravé.
Lepší finanční zázemí
Lidé kolem věku 35 let už mají vyřešené své bydlení, práci a vybudovali si určité zázemí. V tomto čase už mají někteří diplom a dosáhli požadovaného kariérního stupně. To znamená, že matka v pozdním věku si může již vydělávat více, než matka dvacetiletá, která své dítě porodila ještě před rozvojem kariéry.
Zdroj: https://www.parents.com/getting-pregnant/age/pregnancy-after-35/6-benefits-of-having-a-child-later-in-life/
Foto: Pixabay