Pozice spánku pro hezké sny: to, jak spíme, může ovlivnit kvalitu spánku
Dnešní uspěchaná doba přispívá ke vzniku zvýšeného stresu a napětí. A to se může projevovat také nekvalitním spánkem nebo různými problémy se spánkem. V současné době se jedná o poměrně rozšířený problém, který může být ale způsoben také tím, jak spíme. Podle některých studií je totiž kvalita našeho spánku závislá na poloze, v jaké spíme.
Zdravý spánek
Spánek potřebují všichni lidé. Bez spánku bychom jednoduše nemohli správně fungovat, což jste na sobě jistě poznali. Když se nevyspíte dobře, nemůžete pracovat na sto procent. Díky spánku získáváme energii na každodenní činnosti. Důležitá je přitom nejenom délka spánku, ale zejména jeho kvalita. Pro zlepšení kvality spánku je dobré omezit jakékoli obrazovky před spaním (telefon, počítač, televize), správná tvrdost matrace, dobré větrání místnosti a přiměřené zatemnění. Ale také poloha, ve které spíme.
Foto: Pixabay
Poloha ve spánku
Pokud najdete optimální polohu během spánku, dochází k uvolnění zádových svalů i páteře. Najděte si dvě polohy, ve kterých se cítíte nejpohodlněji. Neexistuje univerzální pozice, která by byla nejlepší pro všechny. Naše těla jsou totiž odlišná. Teoreticky nejzdravější je spánek na zádech, protože to poskytuje správné postavení páteře.
Rovnoměrná poloha
Největší plochu našeho těla zaujímají záda. Je proto důležité, aby byl tlak na ně rovnoměrně rozložen. Lidé spící na zádech, kteří trpí bolestmi bederní páteře, by si pod kolena měli podložit polštář. Tím vyrovnají polohu zad na matraci. Někteří lidé upřednostňují raději polohu na boku. V takovém případě se doporučuje poloha embrya, do které se spousta lidí schoulí zcela přirozeně. Avšak tato poloha není příliš vhodná, protože dochází k nepřirozenému kroucení páteře a díky tomu i k bolestem zad. Pomoci může polštář, který si vložíte mezi kolena.
Spánek na boku
Někteří lidé spí na boku, aby snížili bolest na jedné straně těla – může se jednat o osoby, které utrpěli nějaká zranění nebo o seniory. Spaní na boku může být zase nebezpečné z toho důvodu, že je poměrně snadné převážit se z rovnoměrné polohy – například přetížením jednoho z vašich ramen nebo kyčlí. Pokud tedy spíte na boku, je vhodné strany střídat.
Spánek na břiše
Poloha na spaní v embryu není odborníky doporučována, stejně jako spánek na břiše. Při spánku na břiše totiž dochází k nepřirozené poloze zad, která je způsobena také natočenou hlavou. Když ležíte na břiše, dochází k prohnutí vašich zad. Jednou z možností, jak bychom mohli spát na břiše, je srolovat si pod čelo ručník, aby byl umožněn spánek s hlavou čelem k matraci.
Zdroj: https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-pozycja-w-jakiej-spimy-wplywa-na-jakosc-snu,nId,5663323
Foto: Pixabay