Poznáte syndrom vyhoření
Každá profese má svá specifika a rozhodně stojí za to snažit se, aby vás práce uspokojovala. V momentu, kdy tomu tak není, dochází k takzvanému syndromu vyhoření. Ten ale může přijít i v jiných oblastech. Typický je kupříkladu syndrom vyhoření z manželství anebo v jiných oblastech. My se konkrétně podíváme na faktory způsobující syndrom vyhoření a také na to, jakým způsobem mu lze efektivně předcházet. V první řadě je třeba ale vědět, jak jej vlastně poznáme.
Standardní projevy syndromu vyhoření
Jedná se v podstatě o stav mysli, který již v minulosti definoval Herbert Freudenberger. Ten hovořil o mentálním a citovém vyčerpání konkrétního člověka. Nejčastěji se s ním setkáme v pedagogice, zdravotnictví a sociální oblasti. Většinou jde o oblasti vyžadující zcela striktně každodenní komunikaci mezi různými osobami. Právě ta totiž vyvolává tradičně permanentní stres. Projevy syndromu vyhoření jsou takové, že člověk jednoduše ztratí smysl pro činnost, kterou má vykonávat. Je fakticky ve finální fázi až apatický.
Léčba syndromu vyhoření
Optimální je při burn out syndromu především prevence. Člověk by se zkrátka neměl dostávat do tak velkého množství stresových situací. Ideální je velmi bohatý harmonický společenský život, který je protkán dobrými mezilidskými vztahy. Jestliže si myslíte, že i vy nenacházíte ve stavu, kdy by to ve vás mohlo jednoduše řečeno bouchnout, pak se vyplatí návštěva psychologa, který si dokáže s danou situací poradit a bude s vámi konzultovat věci, z nichž máte právem strach.
Rizika syndromu vyhoření
U syndromu vyhoření bohužel často hrozí nepříjemné komplikace. Každý z nás se s ním snaží vypořádat jinak, což je také poměrně charakteristické. U některých osob, jež jsou psychicky méně odolné, může docházet k dlouhodobým stresovým stavům, které mohou vést až třeba k silným depresím a pocitům úzkosti. Tady je již rozhodně třeba léčba u odborníka.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.