Pozor na jedovaté rostliny v pokoji. Mohou ohrozit vaše děti i domácí mazlíčky

Pokojové rostliny v interiéru zpříjemňují atmosféru a čistí vzduch, a tak není divu, že jsou nedílnou součástí mnoha domácností a také kanceláří. Před některými je třeba se mít na pozoru, protože jsou jedovaté. Které to jsou?

Chraňte své děti před jedovatými pokojovými rostlinami

Malé děti bývají všetečné a velice rády ochutnávají nejrůznější nedobroty, které by dospělý člověk do úst nevzal. Asi to znáte i z vlastní zkušenosti, jak musíte své potomky v batolecím věku neustále hlídat, aby nesbírali drobky z podlahy nebo ze země venku. Stejné je to ovšem s pokojovými rostlinami. Některé jsou jedovaté, takže u vás doma by se v případě přítomnosti dítěte měly vyskytovat mimo jeho dosah. Platí to ovšem i pro domácí mazlíčky.

Tchynin jazyk

Jedná se o běžnou pokojovku, která je díky své nenáročnosti velmi oblíbená. Obsahuje však saponiny a alkaloidy, jež při konzumaci mohou způsobit otravu. Projevuje se bolestmi hlavy a břicha, dále nevolností a také zvracením.

Dračinec neboli dracéna

Tato pokojová rostlina je oblíbená zejména kvůli tomu, že dokáže ze vzduchu okolo sebe eliminovat škodlivé látky, jako je formaldehyd nebo benzen. Často se proto pěstuje v kancelářích a najdete ji i v mnohých domácnostech. I ona je ale jedovatá kvůli obsahu saponinů a alkaloidů.

Klívie neboli řemenatka

Klívie je pěstovaná hlavně pro svůj krásné plné květenství. Pro lidi a zvířata je však mírně jedovatá, obsahuje lykorin, klivimin a klivatin, a to především ve svých kořenech. Její jed dráždí sliznice, může způsobovat zvýšenou tvorbu slin, zvracení, průjem a také případně kolaps celého organismu.

Difenbachie

Oblíbená pokojová rostlina způsobuje jednu z nejčastějších otrav pokojovkami. Jed je obsažen v listech i ve stoncích. Při rozžvýkání části rostliny dochází k silnému a bolestivému otoku sliznic úst a trávicího traktu, ke zvýšenému slinění, zvracení a lidé mohou i dočasně ztratit hlas. Kontakt se šťávou z diefenbachie dráždí pokožku. Když by se dostala do očí, způsobuje zánět spojivek nebo rohovky.

První pomoc při otravě pokojovými rostlinami

Některé pokojové rostliny jsou jedovaté jen trochu a maximálně způsobí ekzém, vyrážku či otok jazyka, sliznic nebo úst. Při pozření jiných však může hrozit i zvracení, křeče a průjem. Pokud by bylo zkonzumováno větší množství jedovaté rostliny, může to vést i ke smrti. Jako první pomoc při podezření na otravu rostlinami, je vhodné podávat hodně tekutin – zejména čistou vodu nebo čaj po malých doušcích. Zvracení by se vyvolávat nemělo. Mléko je nevhodné, protože díky němu se jed ve střevě rychleji vstřebá. Při kontaktu s diefenbachií se jako první pomoc například doporučuje vypít roztok jedlé sody, kterou lze ostatně použít i zevně jako obklad na podrážděnou kůži.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.