Pozor na přehřátí organismu: dodržujte pitný režim a nevystavujte se sluníčku

Přehřátí organismu

Přehřátí organismu je problém, kterým jsou nejvíce ohroženi senioři a malé děti. Je důvodem navíc, proč dodržovat pitný režim. Dostatečná hydratace totiž může riziko přehřátí organismu snižovat. Existují ale i další preventivní opatření, díky kterým se můžete vyhnout nebezpečným příznakům, které zahrnují bolest hlavy, závratě či nevolnosti. Nezapomínejte, že přehřátí organismu je život ohrožující stav!

Co je přehřátí organismu?

Při pobytu ve vyšších teplotách nebo zvýšené tělesné činnosti, než je ta tělesná můžete dojít k přehřátí organismu. Tento stav se nazývá též jako hypertermie. Jde o zvýšení tělesné teploty, v rámci kterého je bráněno procesu uvolňování tepla z těla. Teplo se proto v těle hromadí. Může jít o nadměrné vystavení slunečnímu záření nebo v horkém klimatu (například v uzavřeném autě), práci v horkých místnostech apod.

Jaké jsou typické příznaky?

Chcete vědět, jak můžete u dítěte poznat, zda je přehřáté? Typickými projevy jsou bolesti hlavy, horečka a závratě, ale také nevolnost a zvracení. Dostavit se může též pocit slabosti, úzkosti či apatie. Později můžete očekávat další příznaky, jako je zimnice, zarudlá pokožka, zrychlený srdeční tep a zvýšený krevní tlak. Přehřátí je často spojeno s projevy dehydratace, takže může dojít ke sníženému objemu moči a k rozmazanému vidění. V závažných případech hrozí ztráta vědomí a dokonce i smrt. U kojenců je možné dehydrataci poznat propadnutím fontanely.

Senior
Foto: Unsplash

Jak zabránit přehřátí organismu?

Existuje soubor opatření, které vás proti přehřátí a nepříjemných příznaků může uchránit. Mezi ně patří tyto:

  • Nepohybujte se venku v hodinách, kdy je síla slunce největší (čili mezi 11. a 14. hodinou).
  • Omezte čas strávený venku během horkého počasí.
  • Chraňte hlavu před přehřátím – noste čepice, klobouky. Dobrý nápad je chránit si oči slunečními brýlemi.
  • Noste vzdušné a lehké oblečení.
  • Používejte krémy s UV filtrem.
  • Pijte hodně tekutin. Nevhodné jsou nápoje obsahující alkohol, ten totiž zvyšuje riziko úpalu (ano, pivo je alkoholický nápoj). Ledová káva nebo energetický nápoj též nejsou vhodné, protože dehydratují.
  • Neužívejte léky, které zvyšují riziko mrtvice.

Jak probíhá první pomoc při přehřátí?

Pokud máte podezření na přehřátí organismu, je třeba reagovat co nejrychleji. Nejprve je důležité postiženou osobu přenést do chladnější místnosti nebo alespoň do stínu. Uvolněte oblečení, jako je například límec. Poskytněte postiženému vodu k pití. Udělejte chladnou koupel – nikoli ale ledovou, protože by mohlo dojít k teplotnímu šoku. Vhodné je použití studeného obkladu, například namočený ručník na zátylek, krk nebo čelo. Pomoci může též aplikace chladivého gelu na pokožku.

Zdroje info:

https://wylecz.to/uklad-krazenia/przegrzanie-organizmu/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507838/

Foto: Unsplash