Pozor na příznaky srdečního selhání
Onemocnění srdce jsou obecně hodně rozšířeným neduhem nejen u nás v České republice, ale v dnešní době takřka na celém světě. Může za to mnoho faktorů. Jedním z problémů, které mohou naše srdce potkat je bezesporu selhání srdce. Takové srdeční selhání může mít fatální důsledky, proto je důležité dávat jeho příznakům plnou váhu a problémy řešit včas. Jen tak můžete předcházet fatálnímu konečnému selhání.
Sledujte váš dech
Váš vlastní dech vám může sám ukázat, že něco není v pořádku. K příznakům srdečního selhání totiž patří zejména dušnost. Typickým příznakem je jev, kdy vám při sportování nedělá dech problémy, ale při obyčejných činnostech, jako jsou chůze do schodů, obyčejná procházka, se zadýcháváte jako již dlouho ne. Ze začátku není tento paradox tak zjevný a zadýchávání se objevuje jen při více namáhavé práci. Proto nemusí být dušnost tak nápadná. V pozdějších fázích, které jsou již hlasitými sirénami bijícími na poplach, se již zadýcháváte i při úklidu, obyčejné chůzí a podobně. Nebezpečná je dušnost v noci, kdy ležíte na zádech. Problém částečně vyřešíte podložením polštáři. Nejde však o vyřešení problému se srdcem, jen příznaku. Je nutné nespokojit se se zmizením symptomů a ihned navštívit lékaře.
Otékání
Dalším příznakem může být otékání určitých častí těla. Zejména budeme hovořit o břichu a končetinách. Srdce se totiž dostává do špatné kondice. Tím neplní všechny své funkce stoprocentně. Mezi takové příznaky špatného fungování patří oteklé nohy a kotníky. Mnoho lidí se spokojí s vysvětlením, že za disfunkci může přibývající věk či náročná cestování. Opak však může být pravdou. Není tomu tak. Srdce začíná zaostávat. Posledním signálem, který by vás měl definitivně přesvědčit k řešení problému je otok břicha. V jeho oblasti se totiž hromadí tekutina a celý proces doprovází nechutenství.
Buší jako zvon!
Někdo může oponovat. Za jeho zvýšením bušení srdce však může být paradoxně právě selhávání srdce. Při těchto problémech se to totiž stává v nepředvídatelných situacích bez zjevného důvodu. Může se jednat o reakci srdce na jeho deficit při selhávání. Pravdou však je, že my potom cítíme zvýšenou aktivitu, kterou si nedokážeme vysvětlit. Navíc nejde o nic dobrého. Srdce se dostává do pokřivených rytmů a neprospívá mu to.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.