Pozor na „zdravé“ potraviny
Mnoho potravin platí za obecně přijímané zdravé potraviny. U mnoha druhů jídle a surovin jde jen o stereotyp, který nemusí být vždy pravdou. Tyto mýty mohou negativně ovlivňovat naše hubnutí nebo přechod na zdravý životní styl. Poradíme vám, na které potraviny si dát pozor.
Hnědý řepný cukr
Mnoho lidí má ve svém podvědomí zafixovaný hnědý řepný cukr jako synonymum pro zdravé a ospravedlněné slazení. Hnědý řepný cukr se vyrábí z cukrové řepy stejně jako ten bílý. Na rozdíl od druhého jmenovaného však není čištěný. Obsahuje tedy vitamíny a minerály. Neznamená to však, že slazení tímto cukrem je zdravější. Odborníci doporučují cukr třtinový či zdravá sladidla jako například med.
Pufované chlebíčky
Velká část obyvatel si také myslí, že pufované chlebíčky jsou zdravá zázračná potravina. Odborníci však upozorňují, že o takovou zdravou revoluci nejde. Navíc mnoho lidí volí tyto chlebíčky v čokoládové polomáčené variantě. Ta obsahuje mnoho cukrů a nekvalitní čokoláda většinou in transnenasycené mastné kyseliny. Jediná výhodou těchto chlebů je ta, že jsou nadýchané a plné vzduchu. Můžeme jich tedy sníst více kusů a naše tělo se cítí více nasyceno. Vlákniny je zde však více než u běžného pečiva a největší nevýhodou je velmi vysoký glykemický index.
Problémové ochucené kefíry
Další problémovou položkou jsou ochucené a slazené kefíry a zákysy. Může se zdát, že jde o zdravé potraviny, avšak opak může být pravdou. U těchto produktů se přesvědčíme, že zdravé a nezdravé potraviny jsou velmi relativní pojmy. Obecně jsou mléčné výrobky vnímány kladně. Jsou však velmi tučné a mohou mít špatný vliv na srdce a cévy. Pokud se bavíme o mléčných výrobcích, které jsou navíc ještě ochucované a slazené, musíme zmínit problematiku množství cukru i chemických barviv. Například jahodový kefír se pak může stát vražednou kombinací. Tučný produkt s velkým množstvím chemických barviv a cukrů.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.