Práce ve stoje ze zdravotního hlediska

Spoustu pracovních činností nelze vykonávat pohodlně vsedě, případně v jiných pohodlnějších pozicích. Je zapotřebí stát. Na tom by nebylo nic moc zvláštního, nicméně dlouhodobé stání je poměrně namáhavé a lidské tělo je při něm zatěžováno. Dochází k delší statické zátěži, na kterou není lidský organismus připraven. Trpí především svaly a klouby. Optimálně na tom není ani kardiovaskulární systém.

Ergonomické rohože můžete využít v různých oborech.

Zdroj obrázku: lindstromgroup.com 

Chronickým problémům, které vznikají v důsledku dlouhodobé práce ve stoje, lze přitom efektivně předcházet. Stačí se jenom zaměřit na ergonomii. Než se jí budeme věnovat a podíváme se na pomůcky, které se využívají, podíváme se na nejznámější rizika práce ve stoje.

Největší zdravotní rizika práce ve stoje

Práci ve stoje vykonává obrovské množství lidí a je nezbytná v mnohých profesích. Jen namátkou bychom mohli jmenovat třeba odvětví průmyslu, případně některá tradiční povolání jako kuchař, kadeřník a podobně.

Svaly jsou při těchto pracích staticky namáhány, přičemž pohyb pracujících lidí je minimální. Všechno zhorší ještě velmi tvrdý podklad, na němž se lidé pohybují. Potíže vznikající v důsledku zmiňovaných prací lze rozčlenit do dvou kategorií. Tu první představují problémy kardiovaskulárního charakteru.

 

Snížený průtok krve vede nejčastěji ke vzniku křečových žil. Pocit těžkých nohou, brnění a křeče. Přesně s těmito obtížemi se zřejmě setkal asi každý, kdo pracuje dlouhodobě ve stoje. Hrozí samozřejmě také například trombóza.

Druhou oblastí potíží je ortopedická. Bolesti kyčlí, kolen, chodidel či krční páteře jsou jakýmsi tradičním důsledkem dlouhodobého stání.

Nesmírně nepříjemné a bolestivé jsou vyhřezlé ploténky. Řešení těchto obtíží už musí být chirurgické. Známými důsledky dlouhodobé práce ve stoje jsou také ploché nohy a snížená klenba.

Zdroj obrázku: lindstromgroup.com 

Jak ulevit zaměstnancům?

Velmi důležité je logicky snížení pracovních rizik. Zaměstnavatel má několik možností. Zapotřebí je volba správné výšky pracovní plochy a zabezpečení kvalitní zdravotní pracovní obuvi. V zaměstnání by se měly stanovit přestávky, během nichž zaměstnanci budou praktikovat specifické cviky určené k protažení páteře. Předklon, úklony do stran a některé jiné jednoduché pohyby by měly stačit. Při stání je potřebné mít správné držení těla.

Správný postoj a cviky najdete na obrázku: Ulehči si práci vstoje.

Ergonomie práce jako základ

Nesmírně důležitá je bezesporu ergonomie práce. Ostatně BOZP jednoznačně ukládá zaměstnavatelům povinnost zajistit jejich zaměstnancům takové podmínky, aby nedocházelo k negativním vlivům na jejich zdraví.

Ergonomie práce představuje samostatný obor, který studuje vliv pracovního prostředí na člověka. Cíl je jasný. Představuje jej vytvoření optimálních podmínek tak, aby bylo zajištěno fyzické i psychické zdraví lidí pracujících v určité oblasti.

Mimo jiné by v provozech mělo být zajištěno vhodné osvětlení, minimalizován hluk a další negativní vlivy. Samozřejmostí je i věnování se práci ve stoje. Vhodná opatření šetří nejen náklady, ale pochopitelně i zdraví zaměstnanců.

Řešení představují ergonomické rohože

Výbornou volbou pro efektivní úlevu zaměstnancům pracujícím dlouhodobě vestoje jsou ergonomické rohože. Protiúnavové rohože jsou vyvinuté k tomu, aby maximálně zmírnily negativní důsledky dlouhodobého stání. Speciální povrch rohoží udrží optimální krevní oběh a rohože také napomáhají vhodnému držení těla. Zdravotní, protiúnavové či ergonomické rohože jsou ideální při nočních a odpoledních provozech. Chrání i proti chladnému povrchu. Jejich pronájem nabízí společnost  Lindström, která působí téměř po celém světě. Nejen u nás v ČR, ale také na Slovensku.

Zdroj náhledového obrázku: lindstromgroup.com 

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.