Před chřipkou je u nás chráněný jen každý pátý senior. WHO přitom doporučuje u rizikových skupin 75% proočkovanost

Chřipka

Ročně v Česku zemře v souvislosti s chřipkou kolem 2000 lidí, většinou osoby starší 65 let a chronicky nemocní. Značné části těchto úmrtí by šlo předejít očkováním, které mají právě ti nejohroženější plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Bohužel u osob nad 65 let činila v sezóně 2023/2024 proočkovanost pouze 20 %, u lidí s chronickým onemocněním (např. kardiaci a diabetici) dokonce jen 10 %. Inspirací by nám mohlo být třeba Dánsko a Nizozemí s téměř 80% proočkovaností seniorů.

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje u rizikových skupin alespoň 75% proočkovanost, což je úroveň, kterou se v řadě zemí, na rozdíl od Česka, daří naplňovat. Mezi nejúspěšnější země v tomto ohledu patří Dánsko a Holandsko, kde se proočkovanost blíží k 80 % u osob starších 65 let. Ve Finsku se proočkovanost pohybuje kolem 75-80 %, přičemž země klade důraz na očkování rizikových skupin. Ve Švédsku se jedná o cca 70% proočkovanost mezi seniory.

V České republice se v loňské sezóně nechalo očkovat proti chřipce přibližně 700-800 tisíc lidí, což představuje jen 5-8 % celkové populace, z toho pouze 20 % seniorů (nad 65 let) a pouhých 10 % rizikových pacientů.

„V České republice čelíme dlouhodobému problému s nízkou účastí obyvatelstva na očkování proti chřipce, což může mít vážné důsledky pro veřejné zdraví. Proto se naše pojištěnce nejen z rizikových skupin snažíme celoročně edukovat prostřednictvím aplikace VITAKARTA a i těm nerizikovým nabízíme speciální příspěvek na očkování proti chřipce pro děti a dospělé do 65 let ve výši až 500 korun,“ vysvětluje zdravotní ředitelka OZP MUDr. Jitka Vojtová, MBA.

U seniorů a rizikových skupin, tedy těhotných a osob s chronickým onemocněním (kardiaci, diabetici, astmatici apod.), odborníci doporučují dosáhnout proočkovanosti alespoň 75 %, aby se snížilo riziko život ohrožujících komplikací spojených s chřipkou.

Foto: Pixabay

 

Úmrtnost na chřipku je v ČR zbytečně vysoká

Uvádí se, že ročně umírá v Evropě na chřipku či komplikace s ní spojené až 220 000 osob. V Německu jí podlehne cca 5000-10 000 lidí, ve Francii cca 8000-14 000, ve Velké Británii cca 11 000 a v Holandsku cca 3000.

V České republice během roku zemře na chřipku (nebo na komplikace přidružené k této nemoci) zhruba 2000 osob. Nicméně některé zdroje zmiňují až 5000 lidí, což představuje kolem 2 % všech úmrtí v zemi. Většina z nich – stejně tak jako v ostatních státech – spadá do rizikových skupin.

Mezi nejčastější obtíže spojené s chřipkou v Česku patří zápal plic, zánět srdečního svalu i oběhové selhání. Klíčovým nástrojem prevence těchto vážných komplikací je právě očkování proti chřipce.

„Optimální období pro očkování je od října do prosince, aby byl organismus chráněn před začátkem chřipkové sezóny. Ochrana nastává už přibližně 14 dní po aplikaci vakcíny. Přestože vakcína nemusí zabránit vzniku chřipky, výrazně dokáže snížit závažnost onemocnění a možné riziko komplikací,“ upřesňuje MUDr. Vojtová.

Očkování proti chřipce u dětí

Každý rok se chřipkou nakazí až třetina dětí. V různých stupních závažnosti uléhají do postele s horečkou, bolestmi svalů, kloubů či hlavy. Podle odborníků se může u menších dětí chřipka projevit i zánětem středního ucha. A protože děti jsou infekční mnohem déle než dospělí, často nakazí postupně celou rodinu. Přitom je možné proti chřipce očkovat také děti. Především v batolecím a předškolním věku, kdy mohou při nejzávažnějších komplikacích skončit s chřipkou i v nemocnici.

„Opět se očkuje nejčastěji na podzim, kdy se dětem od 6 měsíců do 6 let aplikují dvě dávky očkovací látky v rozmezí 4 týdnů, jsou-li očkované poprvé. U dětí starších 6 let, stejně jako u dospělých, stačí jedna dávka. Očkování je ale třeba provést znovu i další sezónu vzhledem k tomu, že viry chřipky mutují. Vakcína se proto obměňuje podle doporučení Světové zdravotnické organizace,“ dodává zdravotní ředitelka OZP.

Pro sezónu 2024/2025 je v ČR připraveno 900 000 dávek vakcín proti chřipce. Nicméně Ministerstvo zdravotnictví spolupracuje s výrobci vakcín, a proto v případě zvýšeného zájmu může zajistit dodatečné dávky.

Zdroje info:

Tribune.cz, Szu.cz, Vtm.zive.cz, Ceskenoviny.cz, https://www.prolekare.cz/casopisy/svet-prakticke-mediciny/2020-3-4-2/chripka-a-jeji-komplikace-co-nas-ceka-125399, https://cejph.szu.cz/pdfs/cjp/2020/04/08.pdf

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.